Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska z najwyższym na świecie poziomem niepokoju wywołanego pandemią. Nie czujemy się bezpiecznie w sklepach i robimy zakupy na zapas

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Polska jest krajem z najwyższym na świecie poziomem niepokoju wywołanego pandemią - tak wynika z raportu Global State of the Consumer Tracker przygotowanego przez Deloitte. Poziom lęku przełożył się na niemal wszystkie przyzwyczajenia i zachowania konsumentów - aż 46 proc. Polaków deklaruje, że z powodu koronawirusa robi zakupy na zapas, a tylko 39 proc. osób czuje się bezpiecznie w sklepie. Szczegóły poniżej.

Global State of the Consumer Tracker to prowadzone cyklicznie przez Deloitte badanie reakcji i obaw konsumentów związanych z pandemią koronawirusa. Z najnowszego badania wynika, że poziom tzw. indeksu niepokoju jest w Polsce najwyższy na świecie (spośród 18 krajów ze wszystkich kontynentów), a ogólny poziom lęku przełożył się na niemal wszystkie przyzwyczajenia i zachowania konsumentów w naszym kraju.

To najwyższy wynik wśród wszystkich badanych krajów. Nigdy wcześniej też żaden kraj europejski nie deklarował tak wysokiego poziomu obaw. Z pewnością wpływ na to ma między innymi liczba zakażeń, która codziennie przekracza 20 tys. osób. Pod względem poziomu niepokoju Polska o 3 punkty procentowe wyprzedziła nawet Indie, które dotąd właściwie w każdej fali badania wykazywały najwyższy poziom obaw - powiedział Michał Tokarski, Partner w Deloitte.

W ciągu miesiąca poziom obaw Polaków wywołanych przez pandemię koronawirusa wzrósł o 30 punktów procentowych, a indeks niepokoju wynosi nad Wisłą 34 proc.

pandemia
deloitte.com

Nie czujemy się bezpiecznie podczas zakupów

Ogólny wzrost niepokoju w kraju przełożył się także na wiele zachowań polskich konsumentów. Po nieznacznym wzroście w ostatnim badaniu, do 39 proc., a więc aż o 12 punktów procentowych spadła liczba Polaków, którzy czują się bezpiecznie podczas zakupów w sklepach stacjonarnych. Podczas kiedy badanie przeprowadzone na przełomie września i października pokazało nieznaczne zmniejszenie (-3 punkty procentowe) liczby konsumentów, którzy czują się komfortowo w barach i restauracjach, najnowsza ankieta pokazuje spadek aż o 11 pp. (30 proc.). Trzeba jednak zaznaczyć, że lokale gastronomiczne od 24 października mogą serwować jedzenie jedynie na wynos.

Tylko nieco ponad jedna czwarta z nas czuje się dziś bezpiecznie podczas pobytu w hotelu (-8 punktów procentowych), a jedynie 16 proc. konsumentów deklaruje, że nie ma obaw przed udziałem w meczach, koncertach czy innych wydarzeniach, które gromadzą tłumy (-7 punktów procentowych). O 5 punktów procentowych mniej jest też osób, które bez obaw korzystają z indywidulanych usług jak wizyta u dentysty czy fryzjera (34 proc.). O 4 punkty procentowe ubyło natomiast konsumentów, którzy bezpiecznie czują się na pokładzie samolotów (21 proc.) - informuje Deloitte.

Zobaczcie też:

Stołeczne szpitale pękają w szwach, a Narodowy chwali się pr...

Polacy kupują na zapas

Z najnowszej edycji badania Deloitte wynika, że Polacy wrócili do kupowania na zapas. Aż 46 proc. konsumentów nad Wisłą, a więc najwięcej w Europie, deklaruje, że kupują więcej, niż są w stanie zużyć na bieżąco. To wzrost w ciągu miesiąca o 9 punktów procentowych i wynik przewyższający nawet ten historycznie najwyższy z pierwszej połowy czerwca, kiedy odpowiedziało tak 44 proc. konsumentów. Na świecie częściej od nas kupują na zapas Hindusi (67 proc.) i Chińczycy (61 proc.).

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto