Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Półwiejska jedną z najdroższych ulic w Polsce

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
ul. Półwiejska w Poznaniu
ul. Półwiejska w Poznaniu archiwum/Zenon Kubiak
Słynny poznański deptak znalazł się na piątym miejscu w rankingu najdroższych ulic handlowych Polski.

Raport przygotowała firma Cushman & Wakefield, która od 27 lat porównuje czynsze w najważniejszych 326 lokalizacjach handlowych w 62 krajach. W Polsce status najdroższej ulicy handlowej zachował Nowy Świat w Warszawie, gdzie za metr kwadratowy powierzchni handlowej trzeba płacić średnio 1020 euro rocznie.

Poznańska ul. Półwiejska znalazła się na piątym miejscu ze stawką 696 euro (ponad 2900 zł za metr kwadratowy rocznie). Tyle samo płaci się przy ul. 3 maja w Katowicach.

Przed najsłynniejszym deptakiem w Poznaniu uplasowały się jeszcze ulice: Floriańska w Krakowie (948 euro za m kw.) oraz Chmielna i Marszałkowska w Warszawie (odpowiednio 852 i 732 euro za m kw.).

Z analizy twórców raportu wynika, że w porównaniu do poprzedniego roku wysokość średniego czynszu na Półwiejskiej pozostała niezmienna, chociaż w wielu innych miastach koszty najmu nieco spadły. Tak było m.in. przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu i Świętojańskiej w Gdyni, a także słynnej ul. Piotrkowskiej w Łodzi, gdzie wysokość czynszu w ciągu roku spadła aż o blisko 7 proc.

- Pustostany przy głównych ulicach handlowych w Polsce należą do rzadkości - mówi Katarzyna Michnikowska, Starszy Konsultant, dział wycen i doradztwa, Cushman & Wakefield. – Najczęściej wynajmowane są lokale na potrzeby restauracji, drogerii czy banków.

Najdroższą lokalizacją handlową na świecie jest Causeway Bay w Hongkongu, gdzie za jeden metr kwadratowy trzeba zapłacić ponad 22 tys. euro rocznie, czyli ponad 90 tys. zł. Dzięki podwyżce czynszów o prawie 35 proc. lokalizacja ta wyprzedziła dotychczas prowadzącą Piątą Aleję w Nowym Jorku. Na trzecie miejsce awansowały paryskie Pola Elizejskie, wyprzedzając tokijską Ginzę. Czynsze na tych ulicach są już jednak niższe i wynoszą odpowiednio 9 573 i 8 962 euro rocznie. Ogółem najlepsze lokalizacje handlowe na świecie odnotowują wzrost czynszów, średnio o około 4,5 proc.

- Wiele znanych firm z sektora handlowego, które nie są jeszcze obecne w Polsce przygląda się naszemu rynkowi – dodaje Katarzyna Michnikowska. – Problemem jest jednak niewystarczająca ilość powierzchni spełniającej ich wymagania. Mamy sporo nowoczesnych galerii handlowych i budowane są kolejne, ale wiele marek, zwłaszcza tych luksusowych, szuka prestiżowych lokalizacji przy głównych ulicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto