Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc finansowa dla kombatantów Poznańskiego Czerwca. Pieniądze otrzymają też rodziny nieżyjących kombatantów

OPRAC.: WB
Osoby, które w poprzednich latach złożyły wniosek i po pozytywnym jego zweryfikowaniu uzyskały świadczenie, będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury ubiegania się o pomoc finansową.
Osoby, które w poprzednich latach złożyły wniosek i po pozytywnym jego zweryfikowaniu uzyskały świadczenie, będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury ubiegania się o pomoc finansową. pixabay.com/materiał ilustracyjny
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że uczestnicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz rodziny nieżyjących kombatantów mogą ubiegać się o udzielenie pomocy finansowej. Wnioski przyjmowane będą od początku kwietnia tego roku.

finansowa dla kombatantów Poznańskiego Czerwca 1956

Z pomocy skorzystać mogą osoby znajdujące się obecnie w trudnej sytuacji materialnej. Środki rozdzieli komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki podał, że na pomoc mogą liczyć czynni uczestnicy Czerwca, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, doznali represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, doznali istotnych represji w miejscach zatrudnienia, tj. zwolnienie z pracy albo mają szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom Czerwca.

Dodatkowo pomocą objęci zostaną współmałżonkowie nieżyjących uczestników Czerwca, spełniających określone wcześniej przesłanki.

Osoby, które w poprzednich latach złożyły wniosek i po pozytywnym jego zweryfikowaniu uzyskały świadczenie, będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury ubiegania się o pomoc finansową.

Termin składania wniosków rozpoczyna się 3 kwietnia, kończy 28 kwietnia. Ich rozpatrzeniem zajmie się komisja powołana przez wojewodę. W skład komisji wejdą pracownicy urzędu oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Pomoc finansowa dla uczestników Czerwca została przyznana po raz pierwszy w 2006 r.

28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obchody Poznańskiego Czerwca w 2022 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto