MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc po suszy

BAKO
Ścierniska już są zaorane, ale wielu rolników nie stać na wznowienie produkcji. Fot. P. Jasiczek
Ścierniska już są zaorane, ale wielu rolników nie stać na wznowienie produkcji. Fot. P. Jasiczek
Dotąd 176 gmin wielkopolskich przekazało do Urzędu Wojewódzkiego informacje o stratach poniesionych wskutek suszy. Stanowi to 76,5 procenta wszystkich gmin, których w województwie jest 226.

Dotąd 176 gmin wielkopolskich przekazało do Urzędu Wojewódzkiego informacje o stratach poniesionych wskutek suszy. Stanowi to 76,5 procenta wszystkich gmin, których w województwie jest 226. W Urzędzie trwa wartościowanie tych strat.
- Liczymy je dla każdej gminy osobno, biorąc pod uwagę straty w poszczególnych uprawach i ich powierzchnię – mówi Gabriela Paczka z Wydziału ochrony Środowiska i Rolnictwa UW.

Ile i na co?

Po podliczeniu, Wojewoda wystąpi do ministra rolnictwa o uruchomienie kredytu klęskowego dla województwa z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnik, który będzie chciał z niego skorzystać, musi pobrać wniosek w wyznaczonym do udzielania takiego kredytu banku. W bieżącym roku kredytów klęskowych udzielają: Bank Gospodarki Żywnościowej SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Gospodarczy Bank Wielkopolski SA oraz Mazowiecki Bank Regionalny SA. Wypełniony wniosek należy przedłożyć wojewodzie do zaopiniowania.
Wtedy też Urząd Wojewódzki każdemu rolnikowi indywidualnie obliczy wartość jego szkody. Kredyt nie może być jednak wyższy niż 4 mln zł na inwestycję w gospodarstwie rolnym lub 8 mln zł w działach specjalnych produkcji rolnej. Wniosek z opinią i oszacowaniem strat rolnik musi złożyć w banku. Kredytobiorcy muszą udokumentować wykorzystanie co najmniej 70 proc. uzyskanego kredytu obrotowego i 100 proc. kredytu inwestycyjnego, na zakupy dokonane po dniu wystąpienia szkody.
Za środki uzyskane w ramach kredytu klęskowego obrotowego można kupić m.in.: kwalifikowany materiał siewny i szkółkarski, nawozy mineralne, środki ochrony roślin, paliwo na cele rolnicze. Kredyt klęskowy inwestycyjny można przeznaczyć na odtworzenie zniszczonych w wyniku klęski środków trwałych.

Dłuższa spłata

Poszkodowani mogą również wystąpić o prolongatę spłat rat kapitału i odsetek, wydłużyć spłatę wcześniej otrzymanych kredytów klęskowych obrotowych oraz preferencyjnie oprocentowanych kredytów inwestycyjnych.
Oprocentowanie kredytu płacone przez kredytobiorcę wynosi obecnie 1,20 proc. do 1,32 proc. w skali roku w przypadku kredytów klęskowych inwestycyjnych i 1,20 proc. w skali roku w przypadku kredytów klęskowych obrotowych. Kredyt klęskowy obrotowy może być udzielony na 24 miesiące, a w niektórych przypadkach okres stosowania dopłat do oprocentowania może być dłuższy. W przypadku klęskowego kredytu inwestycyjnego okres kredytowania wynosi maksymalnie 8 lat, z wyjątkiem kredytu na zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, gdzie okres spłaty nie może być dłuższy niż 5 lat. W obu przypadkach bank może zastosować karencję w spłacie kapitału do 2 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto