Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 160 artystów z Wielkopolski podpisało się pod apelem do lokalnych władz. Będzie sztab antykryzysowy dla regionalnej kultury?

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Choć artyści z Wielkopolski doceniają dotychczasowe działania lokalnych władz w ich sprawie, to przyznają, że realną pomoc zapewni powołanie wspólnego sztabu antykryzysowego dla wielkopolskiej kultury i sztuki.
Choć artyści z Wielkopolski doceniają dotychczasowe działania lokalnych władz w ich sprawie, to przyznają, że realną pomoc zapewni powołanie wspólnego sztabu antykryzysowego dla wielkopolskiej kultury i sztuki. Łukasz Kaczanowski
Artyści, animatorzy kultury i wiele innych osób z całego regionu apeluje o stworzenie wspólnego sztabu antykryzysowego dla wielkopolskiej kultury i sztuki. Zdaniem autorów apelu, potrzebna jest ścisła współpraca pomiędzy Wydziałem Kultury w Urzędzie Miasta Poznania, Komisją Kultury w Radzie Miasta Poznania, Departamentem Kultury w Urzędzie Marszałkowskim i Komisją Kultury w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W czasie epidemii artyści coraz bardziej boją się o swoją przyszłość…

Jak słusznie zauważają autorzy apelu, kultura i sztuka były jednymi z pierwszych elementów życia społecznego, jakie zostały objęte rządowymi obostrzeniami z powodu epidemii. Dodatkowo, jako jedne z ostatnich mają zostać „odmrożone”, kiedy ta już się skończy. Taka sytuacja powoduje, że artyści z naszego regionu coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość. – Oprócz zatrzymania prac nad bieżącymi projektami artystycznymi na bardzo różnych etapach zaawansowania, zawieszone zostało również wszelkie planowanie dalszej działalności instytucji, organizacji i przedsiębiorstw związanych z kulturą i sztuką. (…) Nie możemy pracować obecnie ani budować wiarygodnych planów na przyszłość – czytamy w apelu.

Przyszłość kultury wisi na włosku?

Autorzy podkreślają też specyfikę działalności większości artystów – pracujących „od projektu do projektu”, często bez bezpieczeństwa socjalnego, narzędzi pomocowych i gwarancji zatrudnienia. Ta sytuacja dotyczy wszystkich – nie tylko muzyków, twórców filmowych, dramaturgów, tancerzy czy aktorów, ale też poetów, kuratorów, tłumaczy, rzeźbiarzy, fotografów czy animatorów kultury. – Dla większości z nas obecny kryzys oznacza okres co najmniej roczny, jeśli nie kilkuletni. Na pewno będzie on trwał dłużej niż do momentu otwarcia instytucji i przywrócenia wydarzeń, ponieważ programy działań uległy całkowitemu załamaniu. (…) Ostrożne prognozy mówią o tym, że kryzys w branży kulturalnej będzie trwał co najmniej do końca 2021 roku – szacują twórcy listu.

Choć artyści z Wielkopolski doceniają dotychczasowe działania lokalnych władz w ich sprawie, to przyznają, że realną pomoc zapewni powołanie wspólnego sztabu antykryzysowego dla wielkopolskiej kultury i sztuki. W domyśle powinien on powstać z inicjatywy czterech instytucji: Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Poznania, Komisji Kultury w Radzie Miasta Poznania, Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim i Komisji Kultury w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Do apelu, pod którym podpisało się przynajmniej 167 przedstawicieli wielkopolskiej kultury, dołączono kilka rekomendacji dotyczących działań antykryzysowych w kontekście kultury w naszym regionie.

Jakie działania rekomendują artyści?

  • Precyzyjne zmapowanie lokalnej kultury
  • Pomoc w kontaktach pomiędzy indywidualnymi artystami a instytucjami kultury
  • Systemowe wsparcie zatrudniania lokalnych twórców (z wykorzystaniem narzędzi finansowych)
  • Powstanie Wielkopolskiej Karty Artysty
  • Stypendia lub rezydencje rozwojowe
  • Wsparcie nieformalnych grup artystycznych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto