Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Popularny ogród jordanowski w Poznaniu z utrudnionym dostępem. Stanie się placem budowy

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Ogród Jordanowski przechodzi kolejny etap przebudowy.
Ogród Jordanowski przechodzi kolejny etap przebudowy. Waldemar Wylegalski
Ogród Jordanowski przy ul. Solnej w Poznaniu został zamknięty – w przededniu wakacji jedno z nielicznych w centrum dużych miejsc o charakterze sportowo-rekreacyjnym musi stać się placem budowy. Ale – wskutek petycji mieszkańców i porozumienia rady osiedla z wykonawcą, będzie częściowo – i czasowo otwierany.

Ogród Jordanowski przy Solnej od lat spędza sen z powiek radnym Rady Osiedla Stare Miasto, bo przynajmniej pięć lat temu rozpoczęto konkretne starania, by przekształcić go w nowoczesne miejsce rekreacji i wypoczynku. Już wówczas przedstawiono władzom miasta założenia, obejmujące m.in. - jak pisali wówczas staromiejscy radni „w części placu zabaw: równoważnia, bujak, trybuny, zjeżdżalnia, podziemne przejście, ścianka wspinaczkowa wraz z bezpieczną nawierzchnią, wodny plac zabaw – w części rekreacyjnej: kawiarnia pełniącą funkcje kulturotwórcze i animacyjne oraz wodny plac zabaw – w części zaplecza technicznego: niezbędny magazyn z wyposażeniem ogrodniczym, konstrukcji zadaszenia sceny, ławki, nowy szyld. Będzie także miejsce do składowania odpadów sporo nowej zieleni, oszczędne oświetlenie i ogrodzenie”. Teraz rozpoczęły się prace związane z postawieniem obok boisk budynku ze świetlicami, łazienkami, szatnią, magazynem sprzętu sportowego i ogrodowego. Budowa zaplecza socjalnego jest bardzo ważna dla obiektu, bo awaria nie remontowanej przez kilkadziesiąt lat instalacji wodnej już wcześniej wyłączyła na kilka miesięcy Ogród z użytkowania: nie działały bowiem łazienki i toalety.

Wszyscy wiemy, ile wysiłku kosztowały różne działania związane z remontem Ogrodu Jordanowskiego, zarówno te związane z obroną przestrzeni przed zakusami deweloperów, te związane z pozyskaniem środków, konsultacjami projektów czy samym wykonaniem. Ogród Jordanowski przy Solnej jest wspólnym dzieckiem mieszkańców fyrtla

– mówi z przekonaniem Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Stare Miasto. - Prace przy Solnej zakończą się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Inwestycja kosztuje 2,7 miliona złotych. Środki pochodzą z różnych źródeł, m.in. będących w dyspozycji Rady Osiedla, Wydziału Oświaty czy poprawki budżetowej radnego Andrzeja Rataja.

Budowa spowodowała konieczność zamknięcia ogrodu. Ponieważ szczególnie w przedwakacyjnym okresie jest to dokuczliwe dla mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, zaproponowano etapowania prac czy otwarcia części. Radni i mieszkańcy spotkali się z wykonawcą prac.

Rozmawialiśmy wspólnie o pracach remontowych w Ogrodzie Jordanowskim

– mówi Tomasz Dworek. - Udało się wspólnie znaleźć mądry kompromis. Patrząc na postęp prac, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa warto szukać rozwiązań ułatwiających dostęp do atrakcji zielonej miejskiej przestrzeni.

Jak się okazuje obecny termin jest jedynym możliwym: przez pięć ogłaszanych przez Poznań przetargów nie można było znaleźć wykonawcy, dopiero szósty przetarg został uwieńczony sukcesem: udało się pozyskać wykonawcę, którego kosztorys mieścił się w budżecie.

Radni cieszą się, ale nie chcą powtórki ze Starego Rynku, gdzie piesi przechodzą przez plac budowy, obok maszyn i koparek. Dlatego Ogród Jordanowski musi być zamknięty.

Jednak firma budowlana zgodziła się na odgrodzenie części terenu, by zapewnić mieszkańcom dostęp do kilku boisk, siłowni i kilku zabawek dla dzieci. Na razie ustalono, że takie otwarcie będzie możliwe między godz. 8.00 a 16.00, choć niewykluczone, że uda się przedłużyć godziny otwarcia do 19.00. Wejście do Ogrodu wyznaczone będzie od strony ulicy Działowej – to efekt kompromisu, i trzeba pamiętać, że furtka nie jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Do tej pory Ogród Jordanowski remontowany jest etapowo, w miarę pozyskiwanych przez Radę Osiedla środków. Udało się już oddać do użytku cześć sportową z kilkoma boiskami i małą trybuną.

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Popularny ogród jordanowski w Poznaniu z utrudnionym dostępem. Stanie się placem budowy - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto