Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik turysty - Wakacje z wędką

Redakcja
Wielu z nas, wędkowało, albo wędkuje. Są jednak i tacy, którzy swoje wakacyjne wyjazdy planują pod kątem właśnie wyprawy na ryby. Jedni wolą połowy w stawach, inni na rzekach, jeszcze inni w jeziorach. Województwa wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie mają wiele miejsc w akwenach wodnych, gdzie można wędkować.

Obfitują one nie tylko w ryby, ale także są otulone polami, czy gęstymi lasami. Przecież nie zawsze chodzi nam tylko o rybę, ale także ciszę, bliskość ptaków i zwierząt, po prostu o takie miejsce, które pozwoli nam się zresetować od zgiełku miasta, tempa życia, czy wyczerpującej pracy.

Jakie miejsca są najlepsze? Gdzie jest najwięcej ryb? Gdzie jest cisza i spokój? Takich zakątków w tych województwach jest wiele i pewnie można by napisać nie jedną książkę na ten temat. Poza tym każdy z miłośnik wyprawy z wędką ma swoje ulubione miejsca, często takie, których nie zdradza innym, ceniąc sobie ciszę i spokój. To chyba tak samo jak z grzybiarzami.

Początkującym więc wskażemy po jednym akwenie w każdym województwie, gdzie warto wybrać się na rybę.

W Wielkopolsce zapraszamy na Pojezierze Sierakowsko - Międzychodzkie. Położone jest pomiędzy Pniewami, Sierakowem i Międzychodem i nazywane jest Krainą 100 jezior. Obszar leży w granicach Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Słynne są Jezioro Jaroszewskie (92 ha, gł. maks. 36 m) i Jezioro. Lutomskie (174 ha, gł. maks. 15 m). Na obydwu występuje większość interesujących dla wędkarzy ryb: okonie, płocie, liny, leszcze, szczupaki, węgorze. Atrakcją tych akwenów są duże okazy leszczy (do 3 kg) i płoci.

Można także łowić zimą. Na jeziorze Lutomskim spod lodu bardzo dobrze biorą okonie Atrakcyjne wędkarsko są również pobliskie jeziora: Winnagóra, Tuczno, Radogoskie, Lubiwiec, Koleńskie, Bielskie, Belisz oraz jezioro Białokoskie Występuje w nich większość interesujących dla wędkarzy ryb: karp, lin, leszcz, węgorz, szczupak, sandacz.

W województwie zachodniopomorskim warto zatrzymać się z wędką nad jeziorem Lubie, które jest położone na południowy wschód od miejscowości Drawsko Pomorskie. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 1487,5 ha. Głębokość sięga do 46,2 m. Na jeziorze znajduje się 5 wysp. Południowy brzeg porasta Puszcza Drawska, przez jezioro Lubie przepływa Drawa. Jezioro posiada piaszczyste plaże.

Jest nad nim zlokalizowanych 7 ośrodków wypoczynkowych i kilka pól namiotowych. Przez jezioro przebiega szlak kajakowy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły oraz szlak rowerowy o długości ok. 50 km. Jezioro obfituje szczególnie w szczupaki, okonie, sandacze, leszcze, a z racji na głębokość i czystą wodę również sieje i sielawy.

Będąc na Ziemi Lubuskiej nie można ominąć Jezioro Zabór Duży (Liwno). Jest ono przykładem płytkiego akwenu typu stawowego o średniej głębokości niewiele przekraczającej 1,5 m. Wszystkie jego brzegi są podmokłe, często o charakterze bagiennym, dlatego też najdogodniej jest łowić ze sprzętu pływającego, choć jest tu kilkanaście pomostów wędkarskich.

Wędkarze przyjeżdżają tu by łowić: płocie, leszcze, liny, wzdręgi, karasie, szczupaki, karpie, sandacze, węgorze. W zbiorniku występuje także amur i tołpyga pstra. Jednakże zbiornik najbardziej znany jest z licznego, rodzimego pogłowia suma. Napotkać tu można kilkudziesięciokilogramowe kolosy, jak np. 33 kg okaz z roku 1996 i 46 kg okaz złowiony w 1997 roku, a te, które wielokrotnie wygrały walkę z wędkarzami ocenia się na 50 - 70 kg!

Jezioro przylega do południowo - wschodnich krańców dużej wsi Zabór, którą od centrum Zielonej Góry dzieli niespełna 20 km.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto