Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Port rzeczny bez barek

Marcin IDCZAK
Port rzeczny przy Garbarach został zamknięty ze względu na zły stan techniczny.
Port rzeczny przy Garbarach został zamknięty ze względu na zły stan techniczny.
Najprawdopodobniej już żadna jednostka pływająca nie zawinie do portu rzecznego przy Garbarach. Został on zamknięty, a barkom z uwagi na stan techniczny muru oporowego zakazano cumować przy nadbrzeżu.

Najprawdopodobniej już żadna jednostka pływająca nie zawinie do portu rzecznego przy Garbarach.

Został on zamknięty, a barkom z uwagi na stan techniczny muru oporowego zakazano cumować przy nadbrzeżu. Dzierżawcą obiektów jest Żegluga Bydgoska SA.
Od ponad 100 lat na wysokości Garbar i Estkowskiego znajdował się port rzeczny. Niemal każdego dnia cumowało tam kilka, a nawet kilkanaście jednostek pływających. Podążały one z Poznania w różne strony Polski, a także Niemiec.

Tu się nie opłaca

Jeszcze po drugiej wojnie światowej żegluga śródlądowa w Polsce kwitła. W latach pięćdziesiątych port rzeczny na Warcie przekazano utworzonej Żegludze Bydgoskiej. Funkcjonował on dobrze nawet po tym jak zasypane zostało tzw. stare koryto Warty. Na barki ładowano towary wytwarzane w Poznaniu i okolicach.
- Sam kiedyś pływałem do Poznania, Czerwonaka i Lubonia - mówi Bogusław Borowiec, zastępca kierownika ds. przewozów krajowych Żeglugi Bydgoskiej SA. - Jednak wówczas to była inna rzeka, niż teraz.
Jeszcze przed kilkunastu laty dbano o stan Warty. Pogłębiano koryto rzeki, tak by przez cały czas była żeglowna. Na całym świecie transport wodny uważa się za najtańszy. Jednak w Polsce jest on mało popularny. W Poznaniu barkę można zobaczyć najwyżej kilka razy w roku.
- Żegluga po Warcie nie jest opłacalna - dodaje B. Borowiec. Przyczynia się do tego np.: bardzo niski stan wody w rzece. Wpływ na to ma m.in.: to, że od kilku lat nie wydobywa się piasku z Warty, a przez to się jej nie pogłębia. Niegdyś zajmowały się tym przedsiębiorstwa budownictwa wodnego. Jednak większość z nich upadła. W Polsce jest ich najwyżej kilka. Również Żegluga Bydgoska już nie zajmuje się wydobywaniem piasku w Poznaniu.

Zniszczone nadbrzeże

Właśnie z uwagi na nieopłacalność żeglugi na Warcie, Żegluga Bydgoska postanowiła zamknąć port przy Garbarach. Sprzęt służący do obsługi jednostek pływających został przewieziony do innych portów.
- Obiekty znajdujące się na tym terenie zostały wydzierżawione - dodaje Bogusław Borowiec.
Z pracowników pozostał jedynie administrator zatrudniony na umowę - zlecenie.
Sam mur oporowy przy którym cumowały jednostki pływające i który ,,pamięta’’ czasy powstania portu jest w złym stanie technicznym. Dlatego też zakazano cumowania przy nim.
- Jego stan bardzo zły jest od strony ul. Garbary - wyjaśnia Bogdan Płuciennik z Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej. - Natomiast od strony ul. Estkowskiego nie jest jeszcze tak źle. Remont nadbrzeża należy do właściciela gruntu.
Jednak Żegluga Bydgoska póki co, a najprawdopodobniej na długie lata, (z przyczyn ekonomicznych) nie jest zainteresowana wznowieniem żeglugi na Warcie.
- Ocenie skupiliśmy się na dolnym biegu Wisły oraz okolicach Bydgoszczy - twierdzi B. Borowiec.
W Poznaniu regularnie pływa jedynie statek wycieczkowy Jagienka. - Oprócz tego odbywa się żegluga specjalistyczna - dodaje B. Płuciennik.
W tym przypadku barki pływające na zlecenie spółek z Cegielskiego cumują na wysokości ul. Piastowskiej. Nie korzystają z portu przy Garbarach.

Paweł Leszek Klepka

wiceprezydent Poznania

Uważam, że warto, by miasto zajęło się sprawą portu rzecznego. Obecnie władze powiatu poznańskiego prowadza akcję program Warta. Jego założeniem jest m.in.: turystyczne wykorzystanie rzeki. W porcie może powstać przystań, do której mogą zawijać stateczki żeglugi rzecznej.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto