Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porządkowali cmentarze na Cytadeli (zdjęcia)

RoninPn
RoninPn
Co roku akcję prowadzi Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta". Dzięki zaangażowaniu uczniów, mieszkańców Poznania, a nawet przedszkolaków kwatery żołnierzy oczyszczane są z zalegających na nich liści.
Ten materiał bierze udział w konkursie Tym Żyje Miasto! Na MM Moje Miasto Poznań każdy może publikować swoje materiały i wygrywać pieniądze! Co miesiąc ze wszystkich materiałów Dziennikarzy Obywatelskich opublikowanych na łamach mmpoznan.pl wybieramy najlepsze, a ich autorów nagradzamy! Każdego miesiąca w ten sposób rozdzielamy 500 zł! Przeczytaj wiecej o konkursie Tym żyje miasto!

Na stoku Cytadeli mieści się 6 cmentarzy:
- Cmentarz Parafii św. Wojciecha, założony po 1833 roku, jedna z dwóch zachowanych XIX-wiecznych nekropolii Poznania,
- Cmentarz Garnizonowy, m.in. z kwaterami: lotników polskich oraz powstańców wielkopolskich i żołnierzy poległych w latach 1918-1920,
- Cmentarz Prawosławny, założony w latach 20. XX wieku w miejscu dawnej kwatery prawosławnej nie istniejącego Cmentarza Staro-Garnizonowego,
- Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej (inaczej – Brytyjski Cmentarz Garnizonowy), utworzony w 1925 roku; gdzie złożono prochy poległych podczas obu wojen, między innymi lotnicy rozstrzelani po ucieczce z obozu w Żaganiu,
- Cmentarz Wojenny Armii Czerwonej (inaczej – Cmentarz Bohaterów Radzieckich), założony w listopadzie 1945 roku,
- Cmentarz Bohaterów Polskich, utworzony również w listopadzie 1945 roku. na którym spoczywają ofiary II wojny światowej oraz wydarzeń poznańskich 1956 roku. Także tu zostali pochowani nie tylko Polscy żołnierze, ale i 1333 Francuzów, którzy dostali się do niewoli pruskiej w XIX wieku.

W tegorocznej akcji do udziału włączyło się przeszło 38 szkół z Poznania i okolicy, już w piątek na listę wpisano 411 osób, a w sobotę do południa doszło kolejnych 200 uczestników. Szczególne podziękowania należą się młodzieży szkolnej, która pojawiała się całymi klasami – dla nich to także lekcja historii i tolerancji. Poza młodzieżą pojawiali się mieszkańcy Poznania (pojedynczo lub cały rodzinami) oraz inne stowarzyszenia.

GRH WARTA zabezpieczyła odpowiednią ilość grabi i mioteł, które ułatwiły sprzątanie mogił oraz alejek wokół kwater. W termosach była gorąca herbata, która rozgrzewała uczestników. Koordynacją i wyznaczaniem miejsc do sprzątania zajmowali się członkowie WARTY, dzięki czemu nie było problemów i akcja przebiegała sprawnie, nawet sami uczestnicy mówili, że im nie przeszkadza narodowość zmarłych, których nagrobki porządkowali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto