Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkół. Jak będzie wyglądała nauka po 1 września? Nowe zasady, wytyczne

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Do pracy może przyjść pracownik wyłącznie bez żadnych objawów chorobowych.


Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Do pracy może przyjść pracownik wyłącznie bez żadnych objawów chorobowych. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Grzegorz Dembiński / Polska Press
Rok szkolny 2021/22 dzieci rozpoczną od nauki stacjonarnej, a w szkołach będą obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Gotowy jest już szereg wytycznych dla dyrektorów. Sprawdźcie, jakie nowe zasady i wytyczne będą obowiązywały w placówkach.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek już wcześniej zaznaczył, że jedyny scenariusz na rozpoczęcie roku szkolnego, jaki przewiduje, to powrót uczniów do stacjonarnego nauczania. Jak będzie wyglądał?

W opracowanych wytycznych nie ma mowy o jakimkolwiek dzieleniu uczniów na grupy zaszczepionych i niezaszczepionych. Taki podział byłby bowiem, zdaniem ministra, niesprawiedliwy i szkodliwy. Za to przewiduje i zachęca do organizowania akcji szczepień uczniów także w szkołach.

Dyrektorzy placówek otrzymali już pakiety edukacyjne dotyczące ich organizacji. W pierwszych dniach września nauczyciele zbiorą stosowne deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, aby na terenie szkół powstały punkty szczepień.

- Wszystko po to, żeby zachęcać do szczepień. Ale zmuszać nie będziemy i dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione też nie będziemy - zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek.

Szczepienia w szkołach. Będzie akcja informacyjna

Rodzice, przypomnijmy, mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12 lat. Szczepienia odbywają się obecnie w punktach populacyjnych i powszechnych. Po wakacjach dyrektorzy szkół będą mogli zorganizować mobilne punkty szczepień na terenie placówek oświatowych. Będą obsługiwały je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty.

Z danych resortu zdrowia wynika, że najmniej zaszczepionych jest wśród 12-latków - tylko 12 proc. populacji. Trochę lepiej jest wśród 13-latków - 23 proc., a najlepiej sytuacja wygląda wśród 17-latków. Zaszczepiło się już 40 proc. osób w tej grupie wiekowej.

- Przygotowujemy się do przeprowadzenia akcji informacyjnej w zakresie realizacji szczepień przeciw COVID. Na zebraniach 2 września rodzice otrzymają pełen pakiet informacyjny, aby mogli świadomie podjąć decyzję w tym zakresie. Rozdamy także deklaracje przystąpienia do programu szczepień - opowiada Małgorzata Wierzbicka, dyrektorka SP nr 10 w Sosnowcu.

Dyrektorka skłania się ku przeprowadzeniu szczepień w punkcie szczepień w NZOZ "Nasza Przychodnia" na Zagórzu. - Jesteśmy już po wstępnych rozmowach. Placówka jest w stanie przeprowadzić szczepienia zarówno na terenie przychodni, jak i w naszym szkolnym gabinecie. Pierw jednak chcielibyśmy rozpoznać, jakie będzie zainteresowanie rodziców - zaznacza.

Nie przeocz

Rewolucji nie będzie. Szkoły bazują na sprawdzonych rozwiązaniach

Na jakich warunkach uczniowie wrócą do szkół? Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowane zostały wytyczne sanitarne dla placówek edukacyjnych przygotowane przez MEiN we współpracy z resortem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Przypomniano w nich najważniejsze zasady bezpieczeństwa, takie jak: dystans, dezynfekcja, higiena, obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie klas. Dyrekcje szkół w dużej mierze będą bazowały na dotychczasowych doświadczeniach.

Rozwiązania zastosowane rok temu w sosnowieckiej "dziesiątce" sprawdziły się. Tylko jedna klasa musiała przejść na zdalne nauczanie z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem. I to zaledwie na kilka dni. - Procedury zadziałały, nie było konieczności przedłużania kwarantanny, nie mieliśmy też kłopotu ze skontaktowaniem się z sanepidem - zapewnia Wierzbicka.

Uroczystą akademię z okazji rozpoczęcia roku szkolnego zastąpią spotkania uczniów z wychowawcami w klasach. Jedynie pierwszoklasiści będą mieli uroczystość na sali gimnastycznej. - Każdej klasie została przypisana jedna sala lekcyjna, a plan lekcji został tak ułożony, aby uczniowie zaczynali zajęcia o różnych porach i nie gromadzili się przy wejściu do szkoły - zapewnia dyrektorka.

Dodatkowo w części klas uruchomione zostały punkty szatniowe. - Są nowe, bardzo dobrze przygotowane i pozwolą zapobiec gromadzeniu się uczniów w szatni właściwej, która została urządzona tak, aby można było zachować w niej bezpieczną odległość - przekonuje Wierzbicka.

Nowy rok szkolny i wytyczne dla szkół

Na lekcjach nie ma wymogu zakrywania ust i nosa. Niemniej dyrektorka chciałaby, aby na korytarzach obowiązywały maseczki. - Oczywiście nie będziemy wymagali zakrywania ust i nosa u osób, które mają medyczne przeciwwskazania do tego - zaznacza.

Sprawdźcie w galerii, jakie jeszcze zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w szkołach w roku szkolnym 2021/2022.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powrót do szkół. Jak będzie wyglądała nauka po 1 września? Nowe zasady, wytyczne - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto