Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkoły pełen niepewności i niepokoju. Jakie zasady będą obowiązywały uczniów i nauczycieli?

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Małgorzata Genca
1 września uczniowie i nauczyciele po długiej przerwie mają wrócić do szkół. Taką decyzję ogłosiło MEN na początku sierpnia i wspólnie z GIS opracowało zalecenia, które mają pomóc w bezpieczeństwie i nierozprzestrzenianiu się wirusa. Czy te zasady zdadzą egzamin, pokażą pierwsze dni września.

Trwają przygotowania do wrześniowego powrotu uczniów i nauczycieli do szkół. Jak to będzie wyglądało? Martwią się wszyscy. MEN przygotowało 10 zasad związanych z organizacją pracy w szkole w czasie pandemii. Wiele z nich budzi niemałe kontrowersje i niepokoje, bo dalej brakuje jasnych procedur postępowania i spójnych zasad współpracy między organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w placówkach oświatowych.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej spotkał się 19 sierpnia z kuratorami oświaty, aby omówić przygotowania do nowego roku szkolnego. 25 sierpnia odbędą się również spotkania lubelskiego kuratora oświaty z dyrektorami szkół i placówek z Lublina, dla bezpieczeństwa w trybie telekonferencji. Jednym z poruszanych tematów będzie organizacja kształcenia, opieki i wychowania w sytuacji stanu epidemii.

Dekalog ucznia w czasie pandemii

Od 1 września szkoła nie będzie już wyglądała tak samo, jak przed epidemią. MEN przedstawiło uczniowski dekalog, który będzie obowiązywał od początku roku. Uczniowie, którzy mają gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby nie będą mogli uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Ci którzy będą w szkole, muszą przestrzegać podstawowych zasad higieny takich jak częste mycie rąk , bezzwłoczna dezynfekcja po przyjściu do szkoły czy niedotykanie oczu, ust i nosa. Nie mogą podawać sobie rąk na powitanie, częstować się jedzeniem i piciem, dzielić i wymieniać przyborami szkolnymi czy kontaktować się z większą grupą uczniów np. podczas przerw. Powinni za to uważnie słuchać poleceń nauczyciela, informować go o swoim złym samopoczuciu lub zaobserwowanych objawach chorobowych i przede wszystkim przestrzegać zasad bezpieczeństwa na lekcjach.

A jakie to zasady? Według wytycznych GIS sale i korytarze powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę, uczniowie nie powinni przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów i między osobami przebywającymi w szkole powinna być zachowana bezpieczna 1,5 metrowa odległość. Dodatkowo np. podczas zajęć wf mają być ograniczone gry kontaktowe, a sprzęt i podłoga powinny być dezynfekowane po każdych zajęciach. W każdej ze szkół powinna zostać wydzielona izolatka, dla tych, którzy ze względu na objawy będą musieli zostać odseparowani od reszty.

Dyrektorzy szkół mają obawy czy będą mogli spełnić wszelkie wytyczne, bo np. żeby zapewnić dystans społeczny trzeba dysponować naprawdę dużą przestrzenią, a nie wszystkie szkoły mają takie możliwości.

Od 18 sierpnia MEN zbiera od szkół zamówienia na bezpłatne środki ochrony – płyny do dezynfekcji i maseczki medyczne, choć jeszcze kilka dni temu minister edukacji przekonywał, że maseczki w szkole nie będą obowiązywać. Nakaz zakrywania ust i nosa będzie wymagany za to od osób przybywających z zewnątrz.

Wielu rodziców boi się oddania dzieci do szkół. Jednak za przetrzymywanie zdrowego ucznia w domu, rodzice mogą zapłacić karę pieniężną nawet do 10 tys. zł.

Eksperci i epidemiolodzy sugerują, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być opóźnienie roku szkolnego o dwa tygodnie, by ci którzy pojechali na wakacje, mogli odbyć zalecaną kwarantannę. - Nie mamy powodów, żeby w tej chwili mówić o potrzebie zamykania szkół, opóźniania rozpoczęcia edukacji – przyznał na piątkowym briefingu Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje również o obowiązkowe teksty na obecność koranowirusa dla nauczycieli, jednak i w tej kwestii ministerstwo nie widzi takiej potrzeby.

Do rozpoczęcia roku pozostało kilka dni, a liczba przypadków zakażeń covid rośnie z dnia na dzień, do tego czas powrotu zbiegnie się z jesiennym sezonem grypowym. Na razie MEN nie planuje kolejnych zmian, choć też nie wyklucza, że mogą one pojawić się zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powrót do szkoły pełen niepewności i niepokoju. Jakie zasady będą obowiązywały uczniów i nauczycieli? - Kurier Lubelski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto