Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót nauki zdalnej! Czy szkoły są przygotowane do nauki na odległość?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Od 19 października szkoły średnie w Poznaniu będą zamknięte, a młodzież będzie uczyła się zdalnie. Bez zmian pozostaje natomiast funkcjonowanie przedszkoli i podstawówek. W tych placówkach zajęcia będą prowadzone w tradycyjny sposób.
Od 19 października szkoły średnie w Poznaniu będą zamknięte, a młodzież będzie uczyła się zdalnie. Bez zmian pozostaje natomiast funkcjonowanie przedszkoli i podstawówek. W tych placówkach zajęcia będą prowadzone w tradycyjny sposób. Karolina Misztal
Poznań i powiat poznański znalazły się w czerwonej strefie. Od 17 października będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia. Dotyczy to również szkół. Do części placówek wraca nauka zdalna. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zamknięte będą szkoły średnie i wyższe w strefach czerwonych. Natomiast w strefach żółtych nauka dla najstarszych uczniów ma odbywać się hybrydowo. Podstawówki z kolei będą pracować w trybie stacjonarnym.

Od poniedziałku, 19 października szkoły średnie i wyższe w strefach żółtych (cała Polska z wyjątkiem stref czerwonych) będą realizowały naukę hybrydowo, czyli na zmiany. Natomiast w strefach czerwonych, nauka dla szkół średnich i wyższych będzie odbywała się w pełni zdalnie.

Szkoły podstawowe bez zmian

W funkcjonowaniu szkół podstawowych, zarówno w strefach żółtych, jak i czerwonych, nic się nie zmienia. Będą pracowały w trybie stacjonarnym. Wyjątkiem będą placówki, w których zostanie zdiagnozowany koronawirus. W takim przypadku, dyrektor w uzgodnieniu z sanepidem i organem prowadzącym będzie mógł wprowadzić naukę zdalną lub hybrydową.

- System zdalny jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych, bo to utrudnienia dla rodziców najmłodszych dzieci w świadczeniu pracy. Chcemy szkoły podstawowe i przedszkola jak najdłużej chronić przed trybem zdalnym - powiedział w czasie konferencji premier Morawiecki.

Pytany o to, czy możliwe jest wprowadzenie nauki zdalnej również w szkołach podstawowych, nie wykluczył takiego scenariusza.

- Jeśli nie powstrzymamy rozprzestrzeniania się wirusa, to rozważamy wszelkie scenariusze - przyznał.

Nauka zdalna w szkołach średnich w Poznaniu

Dyrektorzy szkół z Poznania przyznają, że już przed rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021 przygotowywali się do możliwości przejścia na naukę zdalną.

- Mamy przygotowany "covidowy" plan lekcji i on wejdzie teraz w życie. Różni się przede wszystkim organizacją zajęć takich jak wf czy plastyka. Te lekcje będą odbywały się w formie projektowej, np. zwiedzanie muzeum online. Zarówno alternatywny plan lekcji, jak i platformy elektroniczne mieliśmy przygotowane już w wakacje. Jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia z wiosny i myślę, że będzie to funkcjonowało sprawie. Oczywiście w najgorszej sytuacji są maturzyści, a nie wiadomo, jak długo potrwa nauka zdalna - mówi Małgorzata Dembska, dyrektor II liceum w Poznaniu.

Zobacz także:

23 października podano informację, że od 24 października cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej. W związku z tym od soboty wprowadzone zostaną nowe obostrzenia. Co zmieni się w życiu Polaków?

Przejdź dalej i sprawdź --->

Cała Polska w czerwonej strefie! Sprawdź wszystkie obostrzen...

Również w VIII liceum wcześniej przygotowano procedury, które mają usprawnić realizowanie nauki zdalnej.

- Już w sierpniu przygotowaliśmy stosowany regulamin i przyjęliśmy trzy scenariusze realizowania nauki - stacjonarny, hybrydowy i zdalny. Mamy opracowane zasady pracy nauczycieli - to ile lekcji mają prowadzić online, a ile ma polegać na przesyłaniu materiałów, jak uzupełniać dokumentację. Jeśli chodzi o plan lekcji, to na razie pozostaje bez zmian, ale wszystko będzie zależało od tego, jak długo potrwa taki stan rzeczy - zaznacza Marek Grefling, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu podkreśla natomiast, że najlepszym rozwiązaniem dla uczniów byłaby nauka hybrydowa.

- Na taką decyzję rządu na pewno nie czekałem. Niezmiennie uważam, że najbardziej korzystny dla młodzieży byłby model hybrydowy. Ale jesteśmy przygotowani na realizowanie nauki zdalnej, już w sierpniu przygotowywaliśmy platformy, które będą służy do prowadzenia lekcji na odległość - przyznaje Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

Tłumaczy również, jak planowane są zajęcia praktyczne.

- Na razie plan lekcji pozostaje bez zmian, ale jeżeli będzie taka możliwość, by zajęcia praktyczne realizować stacjonarnie, to będziemy zmieniać plan. Wtedy zajęcia ogólnokształcące będą odbywały się zdalnie, a raz albo dwa razy w tygodniu młodzież będzie przyjeżdżała do szkoły na lekcje zawodowe - mówi Małecki.

Dyrektorzy apelują, żeby rodzice nie wysyłali do szkół chorych dzieci. Zobacz wideo:

ŹRÓDŁO: TVN24

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto