Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię radia w Poznaniu

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Pierwsze audycje radiowe w Poznaniu gromadziły na placu Wolności ...
Pierwsze audycje radiowe w Poznaniu gromadziły na placu Wolności ... Zenon Kubiak
Pierwsze audycje radiowe w Poznaniu gromadziły na placu Wolności tłumy podobne do tych, jakie oglądaliśmy w tym miejscu w czasie Euro 2012.

Radio rozbrzmiewa w Poznaniu od 24 kwietnia 1927 r. Jak wyglądały początki tego medium, można przekonać się na wystawie "Hallo! Hallo!... Tu radiowy Poznań. 1927-1939", którą w piątek otwarto w Odwachu.

Na wystawie można oglądać m.in. różne modele przedwojennych radioodbiorników, zdjęcia, notatki prasowe, a nawet reklamy. Najcenniejsze wydają się fotografie pokazujące, jaką rewolucją było pojawienie się radia. Na jednym ze zdjęć widzimy tłum na placu Wolności do złudzenie przypominający obrazki, jakie oglądaliśmy niedawno w czasie Euro 2012, kiedy na placu mieściła się Strefa Kibica.

- Pierwszej transmisji słuchano właśnie na placu Wolności, na którym rozmieszczano megafony – opowiada Jan Szymański, kurator wystawy. – Później na plac przychodziły tłumy poznaniaków chcących posłuchać transmisji mszy świętej z katedry.

Już wtedy bowiem radio było mobilne, relacjonując najważniejsze wydarzenia w mieście. Transmitowano m.in. wydarzenia z targów poznańskich, uroczystości religijnych czy np. odsłonięć pomników, a pod koniec lat 30. przeprowadzono pierwszą relację z meczu piłkarskiego.

- Radio miało wtedy jednak aspirację, by edukować społeczeństwo, stąd transmitowano m.in. koncerty, działał także teatr radiowy – mówi Szymański.

Pierwszymi pracownikami byli pasjonaci techniki, którzy dopiero uczyli się pracy w radiu. Spikerami zostawały osoby wykształcone posiadające nienaganną dykcję. Radio szybko zdobyło sobie taką pozycję, jaką dziś pełni telewizja. Szybko upowszechniały się radioodbiorniki w domach poznaniaków.

- Pierwsze radioodbiorniki były bardzo drogie, chociaż można było sobie kupić tańszy zestaw do samodzielnego montażu – wyjaśnia kurator wystawy. – Pod koniec lat 30. na radioodbiornik było już stać większość zwykłych śmiertelników, chociaż przeważały detektory ze słuchawkami.

Dla Szymańskiego historia radia to doskonała okazja do poznania życia kulturalnego przedwojennego Poznania.
- Panuje opinia, że Poznań był wtedy miastem drobnomieszczańskim, a to nieprawda, było wiele restauracji i klubów, gdzie grały profesjonalne zespoły jazzowe, a ich koncerty można było usłyszeć właśnie w radiu – zwraca uwagę kurator wystawy.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu jest czynne od wtorku do piątku w godz. 10-17, a w soboty, niedziele i święta w godz. 10-15.

Bilety normalne kosztują 6 zł, ulgowe 3 zł. W soboty wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto