Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań, a zwłaszcza jego centrum, wciąż w przebudowie. Zobacz gdzie spotkasz wykopy i bariery!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Najważniejsze obecnie remonty kończą się planowo w tym roku - Stary Rynek, Święty Marcin, czy ul. Kanałowa
Najważniejsze obecnie remonty kończą się planowo w tym roku - Stary Rynek, Święty Marcin, czy ul. Kanałowa Adam Jastrzębowski
Centrum Poznania w remontach i przebudowach, ekipy budowlane spotkacie także na trasie kórnickiej, Łazarzu, jak również na przebudowywanej trasie PST. Sprawdźmy co nas czeka w mieście.

Największy nacisk położony jest na realizację Programu Centrum: przebudowywany jest Święty Marcin, szczególnie w rejonie ul. Ratajczaka, do tego ta ostatnia ulica, jest obecnie objęta pracami między ul. 27 Grudnia, a Św. Marcinem, dalej – prowadzone są prace w rejonie Okrąglaka i Placu Wolności – u zbiegu Fredry i Gwarnej.

Najwięcej uwagi przykuwają prace na Starym Rynku, które wciąż związane są z przebudową infrastruktury podziemnej. Ta była już zbyt awaryjna, by móc ją naprawiać, a przy okazji wymiany sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych i gazowych, budowane są zbiorniki retencyjne w okolicy Wagi Miejskiej, Ratusza i domków budniczych, które mają zapobiegać zalewaniu kamienic w czasie ulew - będą bowiem gromadziły i przetrzymywały nadmiar wód opadowych.

Zobacz też: Remont ulicy Święty Marcin z opóźnieniem. Miasto zapewnia, że tramwaje pojadą tam w połowie roku

Do tej pory zakończyło się m.in. układanie sieci gazowej w pierzei wschodniej Starego Rynku, budowa kanalizacji deszczowej w pierzei południowej przy wejściu w ul. Wrocławską i ul. Świętosławską, a także budowa sieci ciepłowniczej w ul. Wronieckiej – tam jednak jeszcze trwają prace przy kanalizacji. Udało się też zakończyć prace przy budowie konstrukcji wsporczej na ul. J.B.Quadro.

Najnowsze prace gazowe i wodno – kanalizacyjne spowodowały 8 lutego zaplanowane odcięcie wody do kamienic rynku, a także ul. J.B.Quadro, Kurzanoga, Ratuszową i Różany Targ, Wronieckiej, Żydowskiej i Kramarskiej. Do tego zamknięto dla pieszych prawą stronę ul. Wrocławskiej, od ul. Koziej do Starego Rynku.

Zobacz też: Mieszkańcy Raszyna chcą drogi spacerowo-rowerowej zamiast tramwaju pod oknami. Szykują petycję do miasta!

- Trwają prace związane z przygotowaniem do przyłącza sieci gazowej do kamienic na ul. Wielkiej i ul. Żydowskiej, budowa sieci elektro-energetycznej na pierzei wschodniej, usuwanie kolizji elektro-energetycznych w rejonie domków budniczych i Ratusza oraz ostatnie prace związane z remontem pomieszczeń w restauracji Bamberka – wymienia Maja Chłopocka z Poznańskich Inwestycji Miejskich. - Prace elektro-energetyczne prowadzone są przy pierzei wschodniej i północnej Starego Rynku, a przy wlocie w ul. Paderewskiego trwa budowa kanalizacji deszczowej. Na ul. Żydowskiej trwa już przygotowanie gruntu pod budowę nawierzchni, a w pierzei południowej powstaje konstrukcja pod krawężniki.

Poza Rynkiem trzeba przygotować się na zamknięte chodniki na jednej ze stron ul. Ratajczaka (przy bibliotece), ul. 27 Grudnia (tu można przejść pieszojezdnią po dawnym torowisku, i chodnikiem przy Teatrze Polskim), a także w rejonie przebudowy torowiska tramwajowego między ul. Jana Pawła II a os. Lecha. Tu nie można przejść po jego południowej stronie, pomiędzy ul. Piaśnicką a ul. Milczańską (do przejazdu przez torowisko) – chodnik jest rozbierany, będą pod nim przebudowywane sieci podziemne.

- Dojście do ul. Piaśnickiej od strony przejazdu przez torowisko możliwe będzie wzdłuż ul. Milczańskiej. Tak samo wygląda trasa w odwrotnym kierunku, tzn. od ul. Piaśnickiej i os. Lecha będzie można przejść w stronę centrum ulicą Milczańską – informują PIM.
Utrudnienia czekają też kierowców i pieszych w rejonie budowy bezkolizyjnego przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej.

- Po stronie Poznania główna konstrukcja przejazdu pod torami jest na ukończeniu. Nad ul. Grunwaldzką widzimy też już kładkę dla pieszych i rowerzystów, a także wiadukt kolejowy, po którym od listopada poruszają się pociągi. Warto również zwrócić uwagę na węzeł przesiadkowy po stronie Plewisk, gdzie widzimy np. słupy wspólnej wiaty peronowej dla pasażerów pociągów oraz autobusów. Będą tutaj odbywały się przesiadki typu drzwi w drzwi – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Inwestor dodaje, że w rejonie węzła przesiadkowego prowadzone są też roboty brukarskie, widoczny jest zarys pętli autobusowej oraz kształt nowego układu drogowego wraz z rondami. W najbliższym czasie dalsze prace prowadzone będą w rejonie całego węzła przesiadkowego i ul. Kminkowej.

Nie warto też planować przejazdu samochodem ul. Kolejową – trwa tu rozpoczęta pod koniec października ubiegłego roku przebudowa. Ekipy budowlane pracują na odcinku od ul. Gąsiorowskich do ul. Calliera, ale będą przesuwać się w kierunku ul. Klaudyny Potockiej. Prowadzone jest odwodnienie ulicy (zbudowano m.in. 25 wpustów kanalizacji deszczowej), przebudowa sieci teletechnicznej i prace związane z siecią gazową. Jednocześnie w niektórych miejscach powstaje konstrukcja jezdni, a po wschodniej stronie ul. Kolejowej, na odcinku od ul. Gąsiorowskich do ul. Kanałowej, nawet układany jest już bruk, z wykorzystaniem kostki kamiennej pochodzącej z rozbiórki.

Miasto zapewnia, że jezdnię pokryje w całości asfalt, pojawią się na niej skrzyżowania wyniesione, a obok pasy zieleni z m.in. 50-cioma drzewami. Niestety – tak jak w przypadku ul. Św. Marcin, tak i tu termin zakończenia prac zaplanowano na trzeci kwartał tego roku.

Zobacz w galerii gdzie spotkasz wykopy i bariery!

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznań, a zwłaszcza jego centrum, wciąż w przebudowie. Zobacz gdzie spotkasz wykopy i bariery! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto