18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Ambitne plany szermierzy AZS AWF

Krzysztof Maciejewski
Szermierze poznańskiego AZS AWF. W środku w czarnej bluzie Włodzimierz Węcławek, trener koordynator sekcji
Szermierze poznańskiego AZS AWF. W środku w czarnej bluzie Włodzimierz Węcławek, trener koordynator sekcji Archiwum
Sekcja szermiercza AZS AWF Poznań powstała w 2005 roku na bazie szermierczej sekcji poznańskiej Warty. Sekcja specjalizuje się przede wszystkim we florecie kobiet i mężczyzn. Od czterech lat prowadzi również zajęcia w szabli.

- Plany mamy bardzo ambitne. W tym roku priorytetem będzie jak najlepsze zaprezentowanie się naszych zawodniczek i zawodników w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Londynie. Rozpoczynają się one w kwietniu, a dobiegną końca w kwietniu przyszłego roku - mówi trener koordynator sekcji Włodzimierz Węcławek.

Najbardziej znani przedstawiciele sekcji to Martyna Synoradzka, Tomasz Ciepły, Agata Kantorska oraz Małgorzata Wojtkowiak, która dzięki pomocy dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Ewy Bąk, po czterech latach pobytu w Gdańsku, w grudniu powróciła do Poznania. Synoradzka, Ciepły i Wojtkowiak, wszyscy wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy, są objęci bezpośrednimi przygotowaniami do igrzysk olimpijskich w Londynie. Małgorzata Wojtkowiak ma już zresztą za sobą udział w igrzyskach w Pekinie. Natomiast cała wymieniona czwórka należy do kadry narodowej seniorów.

- Moim zdaniem szanse, żeby nasz klub był reprezentowany na olimpijskich planszach w Londynie są duże. Polscy floreciści, a zwłaszcza florecistki, to ścisła czołówka światowa, nie wyobrażam więc sobie, żeby polskich reprezentacji w tych broniach zabrakło podczas przyszłorocznych zmagań - uważa Włodzimierz Węcławek.

Kadrę trenerską oprócz Włodzimierza Węcławka tworzą Krzysztof Szymkowiak, Luiza Wojewódzka, Jerzy Kosiński (floret) oraz Przemysław Wojciechowski (szabla). Kierownikiem sekcji jest dr Grzegorz Twardosz.

Podkreślić trzeba, że sekcja dysponuje obecnie znacznie lepszymi niż wcześniej warunkami do treningów. Zajęcia dla grup seniorów i juniorów prowadzone są w oddanej w październiku, dzięki pomocy i zrozumieniu rektora poznańskiej AWF Jerzego Smorawińskiego, nowej sali w gmachu głównym AWF przy ul. Królowej Jadwigi. Grupy dziecięce ćwiczą natomiast w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Różanej. Współpraca sekcji z Zespołem Szkół nr 5, gdzie dyrektorem jest obecnie Urszula Sawicka, datuje się już od wielu lat. Zajęcia od poniedziałku do piątku odbywają się od godziny 16.30 i wówczas mogą się zgłaszać chętni do uprawiania tej dyscypliny.

Wizytówką sekcji są oczywiście przede wszystkim członkowie kadry narodowej seniorek i seniorów, ale w sekcji jest także wielu utalentowanych juniorów, członków kadry narodowej w tej kategorii wiekowej. Damian Koper i Mikołaj Basiński to wielokrotni medaliści mistrzostw Polski do lat 15, 17 i 20, brązowi medaliści mistrzostw Europy do lat 17. Marta Ciesielska jest medalistką mistrzostw Polski do lat 17 oraz finalistką mistrzostw Europy do lat 17 (6. miejsce). Ponadto w kadrze juniorów są również zdobywcy medali mistrzostw Polski do lat 15, 17, 20 - Rafał Wiśniewski, Oskar Metza i Zuzanna Madajczyk. Damian Koper ma duże szanse, by z powodzeniem zaprezentować się podczas zbliżających się kwietniowych mistrzostw świata juniorów do 20 lat w Jordanii.

Z kolei do czołówki krajowej wśród młodzików zaliczają się Kasper Paluszkiewicz, Luiza Stanisławska oraz Filip Kubiak - zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Szermierczego rozgrywanego od czterech lat w Poznaniu. Najlepszymi zawodnikami grupy szablowej są w tej kategorii Mateusz Knez, Bartosz Grześkowiak oraz Jakub Dams.

Tomasz Ciepły w pierwszych w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w ostatni weekend stycznia w gronie 182 zawodników zajął niezłe 13. miejsce (najlepszy z Polaków był wrocławianin Leszek Rajski (11. pozycja, a zwyciężył Erwann Le Pechoux z Francji). - Jestem bardzo zadowolony z tego występu. Jak na ten okres zaprezentowałem dobrą dyspozycję, a co najważniejsze zdobyłem 70 punktów do rankingu Polskiego Związku Szermierczego, dzięki czemu awansowałem w nim na piąte miejsce - mówi Tomasz Ciepły.

Z kolei florecistki niespełna dwa tygodnie temu wzięły udział w zawodach Pucharu Świata w niemieckim Taiberbischofsheim. W turnieju indywidualnym, w którym zwyciężyła Włoszka Elisa di Francisca najlepsza z Polek Anna Rybicka była ósma. Poznanianki nie wypadły najlepiej. Martyna Synoradzka zajęła 64. pozycję, a Małgorzata Wojtkowak - 67. Lepiej wypadły Polki w turnieju drużynowym, w którym nasz zespół z Martyną Synoradzką w składzie stanął na trzecim stopniu podium, w półfinale przegrywając z Włoszkami (triumfowały Rosjanki).

Oprócz kwalifikacji olimpijskich dla naszych szermierzy najważniejszymi tegorocznymi startami będą mistrzostwa świata w październiku w Catanii oraz mistrzostwa Europy w lipcu w Sheffield. W Poznaniu krajową czołówkę florecistek i florecistów zobaczymy 16 kwietnia podczas 33. Memoriału Fechtmistrza Jana Pieczyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto