18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Bastion Grolman znów będzie walczył

Grzegorz Okoński
W czwartek około godziny 15 odbędą się inscenizacje powstańcze, na które zaprasza Bastion Grolman. Kim są rekonstruktorzy z najbardziej znanej poznańskiej formacji?

Co roku, gdy zbliża się rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, oni są przygotowani: wyciągają mundury wojsk wielkopolskich, pruskie czapki z biało - czerwonymi kokardami, zapinają pasy z ładownicami, a do ręki biorą repliki karabinów Mausera. Ale stanu mundurów kontrolować nie muszą, bo zakładają je nie tylko na Powstanie...

Zobacz też: Powstanie Wielkopolskie

Rekonstruktorzy powinni odtwarzać wydarzenia historyczne możliwie jak najwierniej – i choć na krajowej scenie rekonstrukcyjnej są stowarzyszenia bardzo swobodnie traktujące temat zgodności z historią, to Poznań ma szczęście do doborowych grup. Temat Powstania Wielkopolskiego odtwarza przede wszystkim Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman, znane z pietyzmu w doborze detali.

Mundury żołnierzy muszą być dokładnie takiego kroju i koloru, jak przed laty, oznaczenia stopni, odznaki, owijacze, ładownice, pasy, kabury broni krótkiej... Do tego elementy musztry i wojskowa dyscyplina, co w sumie sprawia, że grupa cywili różnych zawodów – m.in. pracowników służby zdrowia, więziennictwa, inspekcji transportu drogowego, prawników, czy architektów, przeobraża się w karny oddział wojskowy.

To pasja, która sprawia, że chce nam się zostawiać wszystko i podporządkowywać rozkazom, maszerować długie kilometry w pełnym oporządzeniu, spać w płaszczach wojskowych w okopach, czy golić się brzytwą – opowiada Grzegorz Rutkiewicz z Bastionu, którego dziadek walczył w Powstaniu Wielkopolskim, już od pierwszych godzin. - Z jednej strony chcemy przeżyć dokładnie to, co przeżywali ówcześni żołnierze, a z drugiej – by pokazać ludziom, jak wyglądał polski mundur, czym żołnierz walczył, i jaki sprzęt miał do dyspozycji. Dzięki własnym doświadczeniom rekonstrukcyjnym możemy przekazywać wiarygodną wiedzę w szkołach, i starać się zachęcać ludzi, którzy podchodzą do nas na ulicy, do samodzielnego zgłębiania historii.

Co ciekawe, poznaniakom, którzy przychodzą na powstańcze imprezy, o Powstaniu opowiadają nie tylko młodzi poznaniacy w wielkopolskich mundurach, ale także... rekonstruktorzy z Warszawy, Szczecina i Wrocławia, bo i tacy z dumą odtwarzają powstańców i wojska wielkopolskie. Z nimi spotykają się zarówno ludzie, którzy przypominają sobie, że i u nich w rodzinach byli powstańcy, jak i tacy, którzy widząc na Placu Wielkopolskim „powstańcze” stanowiska Bastionu, pytają – z jakiej to okazji...

Wbrew pozorom nasza historia nie jest nam znana – rekonstruktorzy wspominają pana, który denerwował się, że nikt nie wie o tym, że „:głównodowodzącym Powstania był generał Dąb – Muśnicki”...

Bastion Grolman reprezentuje poznańskie jednostki na rekonstrukcjach w całym kraju, odtwarzając sceny z Powstania Wielkopolskiego w województwie, czy „walcząc” w czasie „Cudu nad Wisłą”, gdzie dojechał rekonstrukcyjnym pociągiem z parowozem i platformami z karabinami maszynowymi. Poznańscy rekonstruktorzy są też pionierami w Polsce zbliżonej okresowo rekonstrukcji – okresu I wojny światowej.

W czwartek, 27 grudnia, 3 Bastion Grolman będzie przy wsparciu Muzeum Powstania Wielkopolskiego, oddziału Wielkopolskiego Oddziału Walk Niepodległościowych i kolegów z kilku innych grup rekonstrukcyjnych propagować wiedzę o Powstaniu w specjalnym tramwaju kursującym po centrum, między 12.40 a 15.40. Jazda nim – od pętli na Placu Wielkopolskim, do pętli na Ogrodach będzie bezpłatna, warto jednak mieć przy sobie biało – czerwoną kokardę powstańczą, czy małą flagę polską.

Około godz. 15 na Starym Rynku odbędą się inscenizacje powstańcze, na które Bastion Grolman zaprasza szczególnie gorąco. Będzie posterunek wartowniczy, patrole piesze, powstańcze i pruskie, a o godz. 18.00 – główna inscenizacja przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

W czasie takich spotkań z mieszkańcami, śpiewamy wspólnie z widzami Rotę, objaśniamy, pokazujemy elementy uzbrojenia i wyposażenia, czyli po prostu dosłownie przybliżamy historię naszym widzom – zachęca Grzegorz Rutkiewicz.

Przez cały dzień, od godz. 10.00 do 18.00 wstęp do Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie bezpłatny.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto