Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań będzie przypominał, kto rozszyfrował Enigmę

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
enigma
enigma enigma.umww.pl
Rozszyfrowanie Enigmy przez poznańskich matematyków pomogło wygrać II wojnę światową. To im w szczególności będą dedykowane tegoroczne obchody święta niepodległości w Poznaniu.

Maszyna szyfrująca Enigma była wykorzystywana podczas II wojny światowej przez siły zbrojne i wywiadowcze Niemiec. Zakodowane szyfrogamy jako pierwsi rozkodowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, poznańscy matematycy.

- Dzięki nim losy II wojny światowej przebiegły inaczej, wiedza na ten temat wśród historyków jest ugruntowana od dawna, ale ciągle można spotkać wiele przekłamań, m.in. w filmowym przekazie o Enigmie – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

To właśnie z inicjatywy marszałka jest realizowany program upowszechniający wiedzę na temat Enigmy nie tylko w Polsce. W tym roku wystawa poświęcona osiągnięciu poznańskich matematyków gościła m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Muzeum Generała Maczka w Bredzie oraz we Włoszech. 10 listopada wystawa zatytułowana „Enigma. Odszyfruj zwycięstwo” zostanie otwarta w Auli Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53. Będzie można na niej zobaczyć m.in. prawdziwą maszynę Enigma. Wystawa będzie też czynna 11 i 12 listopada.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to właśnie maszyny szyfrujące przyczyniły się do rozwoju informatyki.
- Bomba kryptologiczna skonstruowana przez Mariana Rejewskiego to był właściwie taki odpowiednik komputera – mówi prof. Jerzy Jaworski z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.

Od 2008 r. wydział organizuje wykłady z informatyki poświęcone kryptologii i nie inaczej będzie w tym roku – 10 listopada o godz. 15 wykład na Morasku wygłosi prof. Shafi Goldwasser, jedna z najwybitniejszych osobistości współczesnej informatyki.

Z kolei 12 listopada odbędzie się kurs kryptologii i konkurs łamaczy szyfrów, w którym wystartują licealiści z całej Wielkopolski.
- W tej chwili mamy już zgłoszone 48 drużyn, czyli 288 osób z całego województwa i musieliśmy zakończyć przyjmowanie zgłoszeń, zainteresowanie znacznie przerosło nasze oczekiwania – mówi Anna Parzyńska-Paschke z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Zwycięzcy konkursu wystartują w finale międzynarodowej gry kryptologicznej „Codebreakers.eu”, który wiosną odbędzie się w Wielkopolsce.





od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto