18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Biblioteka Uniwersytecka ma 110 lat [ZDJĘCIA]

ZS
14 listopada 1902 roku uroczyście otwarto Kaiser-Wilhelm-Bibliothek. Początkowo jej zbiory liczyły 100 tys. woluminów, w tej chwili jest ich już prawie 5 milionów!

Budynek w stylu późnego renesansu zaprojektował niemiecki architekt Carl Hinckeldeyn. Jego budowa, w miejscu dawnych stajni wojskowych, rozpoczęła się w 1898 roku i trwała 4 lata. Na początku zbiory stanowiły książki niemieckie. Do chwili przejęcia Kaiser-Wilhelm-Bibliothek przez władze polskie w 1918 roku księgozbiór rozrósł się do około 250 tys. woluminów - polskie publikacje stanowiły wtedy jedynie 10 procent całości.

W momencie przejęcia budynku i zbiorów przez Polaków rozpoczęła się organizacja Biblioteki Uniwersyteckiej. Głównym zadaniem stało się spolonizowanie księgozbioru. Przed wybuchem II wojny światowej zbiory biblioteki liczyły już pół miliona woluminów. Pierwszy milion udało się przekroczyć w 1965 roku.

Czytaj więcej o Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

W czasach komunizmu po mieście krążyły opowieści o specjalnym, strzeżonym magazynie. Była to prawda. W niewielkim pomieszczeniu, do którego niewielu miało dostęp, zgromadzone były zbiory zastrzeżone, czyli wszystkie te książki zagrażające nie dopuszczone do obiegu przez cenzurę. Wśród nich znajdowały się nie tylko takie, które mogły zagrozić ustrojowi państwa, ale np. podręcznik do matematyki wydany przez Uniwersytet w Tiranie w Albanii, która była "nielubiana" przez ówczesnych włodarzy.

Obecnie, po 110 latach od utworzenia, biblioteka liczy 4,8 mln woluminów książek i czasopism, w tym liczący ponad 450 tys. woluminów - zbiór specjalny. W jego skład wchodzą starodruki, duża kolekcja map, muzykalia, ikonografia, rękopisy i masoniki. Te ostatnie należą do największych zbiorów w Europie. Każdego roku z zasobów biblioteki korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto