Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Bloki z wielkiej płyty przeszły kontrolę. Jaki jest ich stan techniczny? Czy są bezpieczne?

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
W Polsce jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych. Tylko w Poznaniu stoi około 500 takich obiektów, może w nich mieszkać nawet 200 tys. osób.
W Polsce jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych. Tylko w Poznaniu stoi około 500 takich obiektów, może w nich mieszkać nawet 200 tys. osób. Lukasz Gdak
Jak podkreśla Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania, to już dosłownie ostatni moment na przeprowadzenie kompleksowego, ogólnopolskiego badania stanu technicznego budynków z wielkiej płyty. Jego zdaniem, rząd powinien się tym zająć jak najszybciej.

W Polsce jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty, w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych. Tylko w Poznaniu stoi około 500 takich obiektów, może w nich mieszkać nawet 200 tys. osób.

Kontrola wielkiej płyty w Poznaniu

W ubiegłym roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Poznania zlecił przeprowadzenie kontroli w 54 blokach znajdujących się na dziewięciu osiedlach. Pod lupę wzięto zarówno obiekty powstałe w latach 70. i 80., ale także 90. i sprawdzano, czy zarządcy budynków wywiązują się z obowiązku przeprowadzania obowiązkowych przeglądów.

Czytaj też: Co po Tesco na Piątkowie? Społecznicy mają pomysł. Deweloper może zbudować prywatny akademik

Skontrolowano również wyniki tych przeglądów. Ostatecznie inspektorzy stwierdzili, że 48 bloków znajduje się w stanie zadowalającym, a sześć w dobrym. W czasie kontroli ujawniono sporo nieprawidłowości, które jednak nie spowodowały podjęcia decyzji o wyłączeniu któregokolwiek z obiektów z użytkowania.

Trwa głosowanie...

Czy wielka płyta jest bezpieczna?

Inspektorzy zwracają jednak uwagę, że mocno niepokoi ich brak informacji dotyczący stanu złączy prefabrykatów użytych w blokach.

–Prefabrykaty w takich obiektach są łączone pionowymi lub poziomymi złączami. Poziome to wieńce żelbetowe i stal, która się w nich znajduje. Pionowe, to z kolei tzw. zamki, stalowe łączenia zalewane betonem. W kontrolowanych budynkach niestety nie znaleźliśmy szczegółowych informacji dotyczących ich stanu technicznego

– tłumaczy inspektor Paweł Łukaszewski.

PINB widzi jeszcze jeden poważny problem. Chodzi o stan płyt ściennych trójwarstwowych. Wewnętrzna to warstwa nośna, na której czasami opierają się płyty stropowe. Dalej znajduje się warstwa izolacyjną ze styropianu lub wełny mineralnej. Z kolei ta, którą widać gołym okiem na budynkach nieocieplonych, to warstwa fakturowa.

– Warstwy zewnętrzne fakturowe są uzbrojone siatką i przymocowane do warstwy nośnej przy pomocy stalowych łączników, tzw. wieszaków. Niestety, wieszaki w latach 70. i 80. były wykonywane ze stali o złej jakości. Przy ociepleniu budynku pojawia się więc problem dodatkowego obciążenia – wyjaśnia Paweł Łukaszewski.

Wielka płyta do ogólnopolskiego przeglądu

Niestety, przepisy dotyczące obowiązkowych przeglądów nie wymuszają na administratorach i właścicielach obiektów z wielkiej płyty sprawdzenia zarówno złączy, jak i stanu płyt ściennych.

– Nie jest jednak tak, że nie można tego zrobić. W tej chwili do tego typu badań wykorzystuje się specjalistyczne skanery. Pozwalają one sprawdzić, jak wygląda zbrojenie w konstrukcjach żelbetowych, ale są kosztowne i nie ma wielu specjalistów, którzy się tym zajmują – mówi inspektor Łukaszewski.

Sprawdź również: Poznaniacy nadal źle segregują śmieci, więc GOAP zlecił kontrolę. Będą kolejne podwyżki?

Według niego należałoby zatem przeprowadzić ogólnopolskie i obowiązkowe badania wszystkich bloków z wielkiej płyty. Takie próby były już podejmowane w 2017 i 2018 r. przez Instytut Techniki Budowlanej, ale przez dwa lata sprawdzono zaledwie 300 budynków w czterech województwach (mazowieckim, łódzkim, śląskim oraz dolnośląskim).

– To już ostatni moment, by przeprowadzić kompleksowe ogólnopolskie badania stanu technicznego budynków z wielkiej płyty. Rząd powinien się tym zająć jak najszybciej

– apeluje inspektor.

Jednocześnie podkreśla, że mieszkańcy nie mają na razie podstaw do obaw, ale na budynki należy spojrzeć perspektywicznie.

– Wszystkim nam przecież zależy, aby przetrwały jak najdłużej – zaznacza.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto