Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Bronisław Komorowski uhonorował Stefana Stuligrosza. ZOBACZ ZDJĘCIA I FILM

Marek Zaradniak
Marek Zakrzewski
Chociaż znakomity chórmistrz i dyrygent, prof. Stefan Stuligrosz 90. rok życia ukończył 26 sierpnia, oficjalnie jubileusz świętowano w weekend.

Już w sobotę uhonorował go Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika. Podczas koncertu w Auli UAM Druh Stefan Stuligrosz otrzymał w prezencie słoik miodu i 90 róż. Kulminacyjnym momentem obchodów jubileuszu był wczorajszy benefis „Sto lat plus VAT”. Zaszczycił go swą obecnością prezydent RP Bronisław Komorowski , który udekorował jubilata najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego. Prezydent odznaczył również chórzystów z Poznańskich Słowików. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Wojciech Grottel, a Krzyże Kawalerskie OOP śpiewak Ludwik Młodziejowski i dyrygent Maciej Wieloch.

Odznaczając profesora Stefana Stuligrosza i dziękując mu za jego dokonania prezydent Bronisław Komorowski, nie kryjąc wzruszenia, powiedział m.in., że „Słowiki” odegrały znaczącą rolę w historii naszego kraju.

– „Słowiki” miały, mają i będą miały wielki pozytywny wpływ na historię Polski, Wielkopolski, a Poznania w szczególności – mówił Bronisław Komorowski.
Obecność głowy państwa sprawiła, że przy wejściu do Auli UAM ustawiła się długa kolejka. Względy bezpieczeństwa sprawiły bowiem, że każdy wchodzący na koncert musiał przejść przez specjalną bramkę wykrywającą metal. Szersza relacja z benefisu w jutrzejszym wydaniu „Polski Głosu Wielkopolskiego”.

Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 r. w Poznaniu. Działalność dyrygencką rozpoczął jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. dr. Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski, będący kontynuacją zespołu przedwojennego.

Chór szybko osiągnął wysoki poziom wykonawczy. Po kilku latach wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Został także przyłączony do Państwowej Filharmonii w Poznaniu.

Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu), Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam obowiązki rektora.

W ciągu 70 lat pracy prof. Stuligrosza przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego i Antoniego Grefa.

Profesor skomponował blisko 600 utworów na chór a capella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.

Prowadzony przez Stefana Stuligrosza chór Poznańskie Słowiki występował na festiwalach m.in.: w Bergen, Brnie, Getyndze, Lourdes, Lozannie, Lyonie, Pradze, Rzymie i Wrocławiu. Chór występował m.in. dla prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, króla Szwecji Gustawa Adolfa VI, króla Hiszpanii Juana Carlosa, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, papieża Pawła VI.

Wielokrotnie w Polsce i Watykanie śpiewał dla papieża Jana Pawła II. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Ma za sobą wielomiesięczne podróże artystyczne. W jego repertuarze jest ponad 1000 utworów wszystkich epok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto