18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Cenne depozyty mają zostać

Elżbieta Podolska
Urzędnicy miejscy obiecują, że gdy ratusz zostanie przejęty jego sale zostaną odrestaurowane
Urzędnicy miejscy obiecują, że gdy ratusz zostanie przejęty jego sale zostaną odrestaurowane Andrzej Szozda
Trwają prace nad ustaleniem warunków przejęcia przez miasto Muzeum Historii Miasta Poznania i Muzeum Etnograficznego od Muzeum Narodowego.

Raz w miesiącu zbiera się komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele muzeum, miasta i ministerstwa kultury. Dokładnie muszą zostać ustalone warunki przejęcia zbiorów, szczególnie chodzi tutaj o bardzo cenne depozyty oddane przez ofiarodawców w ręce Muzeum Narodowego. Wśród nich są m.in. bezcenne i unikatowe przedmioty świadczące o historii miasta i mieszkańców, przekazane przez bractwa kurkowe i rzemieślników, ale także osoby prywatne i poznańskie rody. Wśród najcenniejszych jest pierścień Boguchwala.

Zbiory Muzeum Historii Miasta Poznania liczą około 20 tysięcy obiektów. Dokumentują dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Największą grupę stanowią fotografie osób i widoków Poznania z XIX i XX wieku. Cenny jest zbiór rzemiosła artystycznego, np. wyroby złotnicze i zegarmistrzowskie oraz pamiątki związane z cechami poznańskimi. Muzeum gromadzi rękopisy (od XVI wieku), starodruki, inkunabuły, druki nowe i ulotne, książki, pamiątki historyczne, projekty architektoniczne i dokumenty rodzinne, np. dowody osobiste, świadectwa szkolne, rachunki).

– Dokładnemu ustaleniu warunków przejęcia zbiorów służą spotkania komisji – mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu. – Teraz trudno mówić o szczegółach.

W składzie komisji jest kierownik Muzeum Miasta Poznania, które mieści się w ratuszu, Magdalena Mrugalska-Banaszak i ona dba o to, aby wszystko było ustalone i odpowiednio przygotowane, także w sprawach przekazania depozytów.

– Nie wiem jeszcze, czy stanie się to automatycznie, czy trzeba będzie podpisywać kolejne umowy. Jest za wcześnie, by mówić dokładnie, jak to ma przebiegać. Chcemy, by ekspozycja, po przejęciu przez miasto, nie uległa zmniejszeniu – mówi kierownik.

Urzędnicy miejscy obiecują, że jak ratusz zostanie przejęty, to ekspozycja na tym nie ucierpi, a wręcz przeciwnie, zostanie wzbogacona, a sale zmodernizowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto