Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: co zrobić, żeby przyciągnąć inwestorów?

Lilia Łada
Lilia Łada
W stolicy Wielkopolski działa prawie 90 tysięcy firm, a liczba tych z udziałem kapitału zagranicznego jest jedną z największych w Polsce. Miasto jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów - ale trzeba im zapewnić warunki, by chcieli tu zostać.

Poznań to piąte co do wielkości miasto w Polsce i strategicznie usytuowany ośrodek biznesowy. Niewątpliwie jednym z jego atutów inwestycyjnych jest położenie w połowie drogi między Warszawą a Berlinem. Inwestorzy, którzy zdecydowali się ulokować swoją firmę w tym mieście mogą korzystać z rozbudowanej infrastruktury komunikacyjnej - stanowi ją sieć dróg miejskich połączona z autostradą A2, międzynarodowe lotnisko Ławica oraz sieć linii kolejowych. Miasto jest m.in. jedną ze stacji pociągu relacji Berlin – Moskwa.

Innym czynnikiem przyciągającym biznesmenów jest chłonny rynek lokalny. Aglomeracja poznańska liczy ponad 850 tysięcy mieszkańców, a każdy z nich to potencjalny klient. Poza tym na sprzyjający klimat inwestycyjny w stolicy Wielkopolski składa się również obecność dobrze wykształconych specjalistów znających języki obce.  Warto pamiętac także o tym, że w  mieście uczy się ok. 140 tys. studentów - potencjalnych pracowników.

Kolejną zaletą jest fakt, że  koszty pracy wykwalifikowanych pracowników w Polsce są nadal znacznie niższe niż na zachodzie Europy. Wysoka jakość pracy za stosunkowo niedużą cenę, a co za tym idzie obniżenie globalnych kosztów przedsiębiorstwa - wszystko to przyciąga do miasta inwestorów zagranicznych.

- Przedsiębiorcy sami zgłaszają się do urzędu pracy lub są instruowani, np. przez Urząd Miasta o możliwościach skorzystania z naszych form pomocy i wsparcia – informuje Magdalena Morze z Powiatowego Urzędu Pracy. - Współpraca z przedsiębiorcami z terenu miasta Poznania i powiatu poznańskiego może dotyczyć m. in.: przeprowadzenia rekrutacji na stanowiska pracy, organizacji i finansowania szkolenia dla osób bezrobotnych, które będą wymagały zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji pod potrzeby pracodawcy oraz organizacji staży zawodowych.

Większość obcego kapitału pochodzi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Japonii, a spośród największych inwestorów można wymienić takich jak: Volkswagen, GlaxoSmithKline, Bridgestone, Wrigley, Kompania Piwowarska SABMiller, Grupa Dalkia, Beiersdorf, Exide, Kronospan Holding oraz Kimball Electronics Group,  Franklin Templeton.

W stolicy Wielkopolski cały czas pojawiają się nowe firmy i oddziały. W ubiegłym miesiącu nowe centrum usług dla swoich klientów otworzyła amerykańska firma Kennametal – dostawca oprzyrządowania narzędziowego i nowoczesnych materiałów używanych w procesie produkcji. Również  amerykański koncern Ciber świadczący usługi z zakresu consultingu, obsługi i outsourcingu IT dla przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych uruchomił swoje pierwsze w Europie Centralnej międzynarodowe centrum obsługi IT.

Aby jednak nowi inwestorzy mogli zostać w Poznaniu, muszą znaleźć dla siebie siedzibę. I tu pojawia się problem: nadal jest tu zbyt mało wysokiej klasy powierzchni biurowych. Aby nadrobić te braki i sprostać oczekiwaniom potencjalnych inwestorów, poznańscy deweloperzy w różnych częściach miasta stawiają nowoczesne biurowce. Na ulicy abp Baraniaka powstaje kompleks sześciu budynków Malta Office Park, na Szyperskiej nieruchomość dewelopera Wechta S. A., a na Ostrowskiej biurowiec klasy B+ InGarden Offices.

Jeszcze w tym roku u zbiegu ulic Góreckiej i Hetmańskiej zostanie oddany do użytku biurowiec klasy A  – Skalar Office Center. Budynek biurowo-usługowy oferuje ponad 20 tys. m. kw. powierzchni użytkowej, podziemny parking i sześć szybkobieżnych wind.
- Światowe koncerny potrzebują dużych i nowoczesnych biur na swoje siedziby, a tych w Poznaniu jest wciąż nie za wiele – mówi Agnieszka Grzmil, wiceprezes spółki Górecka Projekt inwestora biurowca Skalar Office Center.- Inwestorzy są coraz bardziej wymagający, dlatego nie będą napływać do miasta, jeśli nie zapewni im się odpowiednich warunków lokalowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto