Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Coworking coraz popularniejszy

Dawid Gałat
Większość coworkerów to ludzie z wyższym wykształceniem, w wieku od 26 do 40 lat, mieszkający w największych miastach
Większość coworkerów to ludzie z wyższym wykształceniem, w wieku od 26 do 40 lat, mieszkający w największych miastach Archiwum
Masz dość pracy w wielkim koncernie czy w domu? Coworking, czyli biura ze wspólną przestrzenią dla freelancerów już dziś robią furorę w Poznaniu.

Sukces takich miejsc nie dziwi. Już od kilku lat Polacy coraz częściej odchodzą od tradycyjnego etatu na rzecz indywidualnych form zatrudnienia. Wielu wolnych strzelców narzeka jednak na pracę w domu, głównie na brak podstawowego wyposażenia biurowego i miejsca, gdzie mogliby spotkać się z klientami. Coworking idealnie wypełnił tę lukę.

Pierwsze w Poznaniu biuro coworkingowe powstało rok temu przy ulicy Grottgera. Miejsce zachęca dużą przestrzenią i nowoczesnym wystrojem. Do dyspozycji klienta jest własne biurko, sala konferencyjna i nieograniczony dostęp do internetu. Wszystko za 450 złotych miesięcznie. Wynajmujący chwalą bardzo dobre warunki i niski koszt wynajmu.

- Już pół roku pracuję w ParkIdea. Wcześniej spotykałem się z klientami w kawiarniach, ale tu atmosfera do pracy jest o wiele lepsza - opowiada pan Jacek, programista w branży IT w stolicy Wielkopolski.

Zobacz także: Depresja pourlopowa u połowy Polaków

Biuro stworzyła grupa młodych freelancerów. Jak przyznają, sami szukali takiego miejsca, aby odetchnąć od pracy w domu. - Gdy okazało się, że w Poznaniu nie ma biura coworkingowego, razem z przyjaciółmi postanowiliśmy je założyć - wspomina Ewa Gillner z biura ParkIdea.

Ale to niejedyne takie miejsce w Poznaniu. Na podobny pomysł wpadła Monika Czekanowicz z biura prawnego Ganesia na poznańskim osiedlu Bolesława Chrobrego. - Jestem prawnikiem i wiem, czego potrzebują takie osoby jak ja. Teraz w przyjemnej atmosferze możemy dzielić się nie tylko przestrzenią, ale również swoimi spostrzeżeniami - dodaje Monika Czekanowicz.

Według Łukasza Rogowskiego, socjologa z poznańskiego UAM, miejsca coworkingowe są odpowiedzią na zapotrzebowanie ludzi, którzy nie chcą pracować w korporacyjnych biurach, ale też nie bawi ich zajęcie w domu. - To zjawisko pokazuje, jakim przemianom podlega praca w dzisiejszych czasach. Jesteśmy coraz bardziej nastawieni na indywidualizm. Coworking doskonale wpasowuje się w ten trend - tłumaczy socjolog.

Te słowa potwierdzają wyniki pierwszego badania nad nowym fenomenem. Według raportu "Coworking w Polsce 2011" aż 71 proc. klientów podaje chęć oddzielenia pracy od życia zawodowego jako główny powód skorzystania z tej oferty. - Tak naprawdę, prędzej czy później granica między życiem prywatnym i zawodowym zaczyna się zacierać. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest praca w takim miejscu - zaznacza Ewa Gillner.

Co ciekawe, aż 80 proc. coworkerów to informatycy, specjaliści od reklamy i dziennikarze. Wśród zalet takiej pracy wymieniają niskie opłaty i bardzo dobre warunki do spotkań biznesowych. Ale jak podkreśla Katarzyna Piguła, psycholog biznesu z Poznania, takiej koncepcji nie powinno się sprowadzać tylko do dzielenia się przestrzenią i cięcia kosztów.

- Coworking spełnia swoje zadanie wtedy, gdy łączy ludzi o podobnym światopoglądzie, gdy obok siebie pracują osoby, które chcą zmiany w swoim życiu i wzajemnie się mobilizują - zaznacza psycholog.

Nowatorski pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W poznańskich biurach coworkingowych pracuje już kilkanaście osób i codziennie zgłaszają się kolejni klienci. Dlatego właściciele ParkIdea zastanawiają się nad stworzeniem nowego biura, tym razem w innej części miasta.

Idea coworkingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku. To idealna alternatywa dla osób, którym znudziła się praca w domu. W biurach coworkingowych drobni przedsiębiorcy i freelancerzy wynajmują przestrzeń, gdzie mogą pracować nad własnymi projektami.

W ramach opłaty mają zagwarantowane m.in. własne biurko, dostęp do materiałów biurowych, telefonu, internetu i sal konferencyjnych. Większość coworkerów to ludzie z wyższym wykształceniem, w wieku od 26 do 40 lat, mieszkający w największych miastach.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto