Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Dodatkowe zajęcia dla dzieci także przed godziną 13

Katarzyna Sklepik
Zajęcia dodatkowe, na przykład plastyczne, będą mogły odbywać się przed południem
Zajęcia dodatkowe, na przykład plastyczne, będą mogły odbywać się przed południem fot. ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE
Poznańskie przedszkolaki nie będą musiały czekać na zajęcia dodatkowe, które według rozporządzenia ministra edukacji narodowej mają zaczynać się po godzinie 13.

Od dzisiaj na przykład: język angielski, rytmika, taniec, plastyka czy taekwondo mogą odbywać się do godziny 13, czyli w czasie, kiedy zajęcia w przedszkolu – według nowej uchwały – są bezpłatne. Taką decyzję podjął wczoraj Sławomir Hinc, wiceprezydent Poznania.

Jacek Krawczyk z Ministerstwa Edukacji Narodowej uważa, że dzieci, które chcą korzystać tylko z bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, mają prawo do korzystania z zajęć dodatkowych w ramach jednego bloku zajęć, a nie po godzinach.

– Dlatego respektując samodzielność dyrektorów przedszkoli, jako osób w pełni odpowiedzialnych za organizację pracy przedszkola, wydaje się zasadne rozstrzyganie tych kwestii na gruncie lokalnym – mówi Jacek Krawczyk.

Wcześniej, w większości przedszkoli, zajęcia dodatkowe przeprowadzane były po obiedzie, czyli po godzinie 13 (a nawet 14). Tylko w nielicznych placówkach (w niektóre dni), przeplatały się z zajęciami obowiązkowymi, związanymi z realizacją podstawy programowej. Język angielski, religia, rytmika czy muzykoterapia odbywała się w przedszkolach na przykład między drugim śniadaniem a obiadem.

– Moim zdaniem, taki plan zajęć jest dla dzieci o wiele lepszy – przyznaje Barbara Kordus, dyrektor Przedszkola nr 163 w Poznaniu. – Rano i przed południem dzieci mają większą zdolność przyswajania nowych umiejętności i są bardziej kreatywne w zorganizowanej grupie. Po obiedzie bywają już trochę zmęczone i chętnie wtedy bawią się już w mniejszych grupach, a nawet odpoczywają. Dlatego w swoim przedszkolu systematycznie wprowadzałam gimnastykę korekcyjną, logopedię i rytmikę przed południem.

Zgodnie z pismem, które zostało wysłane do przedszkoli, możliwość organizowania zajęć dodatkowych podczas bezpłatnego pobytu dziecka w placówce będzie możliwa po spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym jest chęć i zgoda rodziców, a drugim takie ułożenie zadań w ciągu dnia, by zajęcia dodatkowe w żaden sposób nie kolidowały z realizacją podstawy programowej.

– Oczywiście, rodzice będą płacić za zajęcia dodatkowe zgodnie ze stawkami podanymi w placówkach, przez firmy lub osoby, które je organizują – mówi Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

– Zajęcia dodatkowe nie odbywają się w przedszkolach codziennie, więc przy dobrej organizacji i współpracy z rodzicami da się je tak ułożyć, że nie będą zakłócać realizacji zadań określonych w podstawie programowej – zapewnia Elżbieta Przybylak, inspektor z Wydziału Oświaty.

Ile kosztują zajęcia dodatkowe

Oferta zajęć dodatkowych w poznańskich przedszkolach jest bardzo bogata. W większości placówek dzieci mogą korzystać z zajęć językowych, muzycznych, plastycznych czy sportowych.

Najpopularniejsze są:

- język angielski – za 8 zajęć w miesiącu rodzice płacą średnio 28–30 złotych
- taniec
– za 2–4 zajęcia w miesiącu rodzice płacą średnio
25 złotych
- rytmika – za 8 zajęć w miesiącu rodzice płacą średnio 25 złotych
- taekwondo – za 2–4 zajęcia w miesiącu rodzice płacą średnio 30–35 złotych
- plastyka – za 1–2 zajęcia w miesiącu rodzice płacą średnio 28–30 złotych
a muzykoterapia – za 8 zajęć w miesiącu rodzice płacą średnio 12–15 złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto