Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dzięki spalarni śmieci znikną wysypiska

Grzegorz Okoński
Nowoczesna spalarnia powstanie w Karolinie
Nowoczesna spalarnia powstanie w Karolinie Andrzej Szozda
Już za trzy lata Wielkopolska będzie miała pierwszą w Polsce nowoczesną instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych, opartą na spalarni odpadów.

Nie będzie więc potrzeby utrzymywania wysypisk śmieci, bo te nie tylko będą usuwane bez śladu – bo poznańska spalarnia ma być tak wyposażona w system unicestwiania gazów – ale też będą przynosiły zysk w postaci energii cieplnej i elektrycznej.

Początek największej tego typu inwestycji w Polsce, która zostanie zrealizowana w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), datuje się na dzień 8 kwietnia 2013 r. – wtedy to Miasto Poznań i SITA Zielona Energia podpisały umowę na realizację projektu obejmującego finansowanie, projektowanie, budowę i eksploatację spalarni odpadów komunalnych (ITPOK – Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych). Instalacja rozpocznie pracę w 2016 r.

Zobacz, jak działa spalarnia odpadów
Umowę w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu podpisali: Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, Barbara Sajnaj, skarbnik miasta, Jean Michel Kaleta, prezes zarządu SITA Polska i Wiliam Pierson, dyrektor zarządzający Marguerite Adviser.

Jednak to, że w rozmowach i podpisaniu umowy mowa jest o Poznaniu, nie oznacza, że tylko sama stolica Wielkopolski jest jedynym graczem. Miasto Poznań jest reprezentantem Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”, utworzonego przez Poznań i gminy Buk, Oborniki, Suchy Las, Murowana Goślina, Czerwonak, Pobiedzis-ka, Swarzędz, Kostrzyn i Kleszczewo. Związek obejmuje 738 tys. mieszkańców, którzy w 2010 roku wytworzyli 273 tys. ton odpadów.

Spalarnia za 725 milionów

Oferta SITA Zielona Energia została wybrana przez Miasto Poznań w wyniku dwuletniej procedury przetargowej. Spółka zaprojektuje, sfinansuje i zbuduje, a następnie przez 25 lat będzie eksploatowała instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) o wydajności 210 tysięcy ton rocznie. Po tym okresie, Miasto Poznań przejmie całą instalację.

Jak ogłoszono w czasie podpisania umowy, SITA Zielona Energia zrealizuje nowoczesną instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych, która powstanie na terenie należącym do Miasta Poznania – w dzielnicy Karolin, tuż przy Elektrociepłowni Karolin, a więc blisko sieci ciepłowniczej, do której dostarczany będzie strumień energii cieplnej, generowany w trakcie termicznego przekształcania odpadów.

Koszt budowy instalacji szacowany jest na ponad 725 milionów złotych i będzie w pełni sfinansowany przez akcjonariuszy spółki SITA Zielona Energia oraz konsorcjum trzech banków – Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ponadto umowa PPP daje Miastu możliwość zastąpienia części prywatnego finansowania przez środki z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, Priorytet II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami, co w efekcie może zmniejszyć koszt projektu dla Miasta i jego mieszkańców.

EKO-SERWIS SPECJALNY - ZOBACZ TUTAJ

SITA Zielona Energia została utworzona przez SITA Polska i Marguerite Waste Polska, spółkę należącą do Funduszu Marguerite. Celem utworzenia spółki był udział w pierwszym w Polsce projekcie PPP z sektora gospodarki odpadami. PPP to model współpracy między samorządami a prywatnymi operatorami, powszechnie stosowany w Europie Zachodniej. Instalację zbuduje konsorcjum Hitachi Zosen Inova, światowego lidera w dziedzinie energii z odpadów komunalnych, oraz Hochtief, jednej z największych firm budowlanych.

– Historia miasta zatacza koło – mówił prezydent Ryszard Grobelny. – Osiemdziesiąt lat temu w Poznaniu istniała pierwsza w Polsce i jedna z niewielu w Europie, instalacja spalania śmieci. Dziś przełomem, poza technologią, która wkracza do Poznania, są również zasady, na których budujemy nową spalarnię.

– Korzyści płynące ze współpracy na zasadach PPP są bardzo duże: miasta uzyskują długoterminową gwarancję ceny, która obejmuje nie tylko koszty budowy, jak w tradycyjnych projektach, ale również eksploatacji i utrzymania, więc mogą planować swój budżet w dłuższej perspektywie – dodaje Jean-Michel Kaleta, Prezes SITA Polska.

– Widzimy szereg korzyści, spośród których najważniejsza z naszego punktu widzenia jest likwidacja wysypiska śmieci, a tym samym lepsza ochrona środowiska – mówi Grzegorz Wojtera, wójt gminy Suchy Las. – Ważne jest też zapowiadane uzyskanie niższych cen związanych z odpadami, jakie będą ponosić mieszkańcy. Mam nadzieję, że wszystko zostanie zrealizowane i projekt przyniesie faktycznie sukces, że Poznań i gminy tworzące Związek będą dostarczały faktycznie takie ilości odpadów, jakie zakłada projekt i że tym samym wszystkie założenia będą spełnione. Nie ma bowiem scenariusza alternatywnego – całe przedsięwzięcie zakłada jedynie sukces.

Prace budowlane ruszą na przełomie 2013 i 2014 roku po uzyskaniu pozwolenia na budowę – zgodnie z ofertą zostaną zakończone do listopada 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto