Przez kilka ostatnich miesięcy na Ostrowie Tumskim powstawała instalacja artystyczna - "Rzeźba Piastowska". Można ją już podziwiać w całej okazałosci.

"Rzeźba Piastowska" to instalacja artystyczna, przy której w ostatnich miesiącach pracował Łukasz Gruszczyński z Uniwersytetu Artystycznego. Rozciąga się nad ul. Posadzego pomiędzy katedrą poznańską a rezerwatem Genius Loci na Ostrowie Tumskim. Już w kwietniu zaobserwować można było w tym miejscu tajemniczy, poskręcany szkielet z rur.

Zobacz: Tajemnicza rura nad ulicą koło Katedry Poznańskiej na Ostrowie Tumskim. Co tu budują? [ZDJĘCIA]

Teraz szkielet został obudowany blachą i drewnem pochodzącym z wykopalisk. Te odsłaniają kolejne tajemnice grodu Mieszka I, który osadzono na Ostrowie Tumskim ponad tysiąc lat temu. Instalacja ma zobrazować skalę i przybliżony kształt wałów obronnych grodu.

To niejedyna nowa atrakcja na Ostrowie Tumskim, powstała w ramach projektu "Tu się wszystko zaczęło". który ma upamiętniać początki polskiej państwowości w Poznaniu. Dodatkowo odrestaurowano i udostępniono wnętrze zabytkowego kościoła Panny Marii in Summo oraz wykonano ekspozycję Palatium Mieszka I wraz z kaplicą Dobrawy.

Pierwotnie planowano też zaprezentowanie pozostałości tysiącletniej kaplicy, które znajdują się półtora metra pod gotyckim kościołem NMP, ale to zagrażałoby samej świątyni.

- Ostatecznie zapadła decyzja, by przebieg murów palatium odtworzyć ze szkła artystycznego wokół kościoła[/cyt]
- mówi Monika Ryźlak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!