Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Fort II za kilka lat będzie atrakcją turystyczną [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Fort II przy ul. Obodrzyckiej powstał w latach 1878 - 1882. Wraz z 17 innymi tego typu obiektami wchodzi w skład Twierdzy Poznań. Za kilka lat ma pełnić funkcje turystyczną, społeczną i komercyjną
Fort II przy ul. Obodrzyckiej powstał w latach 1878 - 1882. Wraz z 17 innymi tego typu obiektami wchodzi w skład Twierdzy Poznań. Za kilka lat ma pełnić funkcje turystyczną, społeczną i komercyjną Zbyszek Snusz
Fort II przy ul. Obodrzyckiej powstał w latach 1878 - 1882. Wraz z 17 innymi tego typu obiektami wchodzi w skład Twierdzy Poznań. Za kilka lat ma pełnić funkcje turystyczną, społeczną i komercyjną.

Fort II przy ulicy Obodrzyckiej na Żegrzu ma stać się w przyszłości atrakcją turystyczną. Chcą tego władze miasta i Fundacja Familijny Poznań, która od ponad dwóch lat zarządza obiektem. Prace nad rewitalizacją tego miejsca już się rozpoczęły.

- Uważamy, że fort nadaje się, by stać się atrakcją turystyczną. Po pierwsze dlatego, że w całości jest własnością miasta, po drugie zachował się w stosunkowo dobrym stanie - tłumaczy Mateusz Krajewski, wiceprezes Fundacji Familijny Poznań.

Aby fort na Żegrzu mogli odwiedzać poznaniacy i turyści trzeba jeszcze jednak wiele zrobić.

- Od roku porządkujemy kwestie formalne i techniczne - wyjaśnia Mateusz Krajewski. Fort ma najemców. Część już przeniosła się do innych lokalizacji, z pozostałymi Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nadal prowadzi rozmowy w tej sprawie. Trwają też prace porządkowe.

Źródło: TVN24

- Doprowadzamy właśnie prąd do poszczególnych pomieszczeń. Usuwamy też gruz i śmieci - mówi Mateusz Krajewski. Te zalegały w forcie od wielu lat. Ktoś nielegalnie utylizował tam nawet jarzeniówki. Fundacji w sprzątaniu pomagają wolontariusze, zainteresowani tematyką historyczną, ale przydałoby się jeszcze więcej rąk do pracy. Familijny Poznań zamierza podjąć rozmowy z zakładem karnym. W porządkowaniu fortu mogliby pomóc więźniowie.

Właśnie ruszył projekt „Fort II reaktywacja. Obóz nr 1”. Dzięki dofinansowaniu z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wolontariat dla dziedzictw” możliwy jest scanning fortu w technice 3D. Zebrane w ten sposób materiały posłużą do opracowania projektu rewitalizacji oraz przygotowania materiałów edukacyjnych. Te drugie w przyszłości mają służyć osobom zwiedzającym Fort II. - Chcemy w przystępny i zrozumiały sposób pokazać, co znajdowało się kiedyś w poszczególnych pomieszczeniach. Gdzie się spało, jadło i strzelało - żartuje Mateusz Krajewski.

W ramach projektu fundacja zorganizuje też obóz dla wolontariuszy. Jego uczestnicy pomogą w inwentaryzacji obiektu.

- Chciałbym, by Fort II stał się atrakcją turystyczną jak najszybciej. Przed nami jest jednak jeszcze ogrom pracy. Sądzę, że zostanie on oddany do użytki nie szybciej niż w 2019 r. To najwcześniejsza z możliwych dat - przyznaje Mateusz Krajewski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto