Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Fundacja vlep[v]net organizuje wystawę street artu w galerii The Rootz

Kamil Babacz
Artyści skupieni wokół fundacji vlep[v]net korzystają z różnych technik. Murale powstają np. przy wykorzystaniu elementów przestrzennych.
Artyści skupieni wokół fundacji vlep[v]net korzystają z różnych technik. Murale powstają np. przy wykorzystaniu elementów przestrzennych. Vlep[v]net
Street artowa vlepka to coś innego od naklejki klubów piłkarskich. Artyści do kibicowskich naklejek czują raczej niechęć. Ważny jest dla nich własny styl, często osiągany przy użyciu różnych technik. W galerii The Rootz fundacja vlep[v]net pokaże różne oblicza sztuki miejskiej.

Vlepka to najbardziej demokratyczna forma sztuki. A przynajmniej twierdzi tak Adam Jastrzębski z warszawskiej fundacji i grupy artystycznej vlep[v]net, która pokaże swoje prace w piątek w galerii The Roots, działającej przy ulicy Kantaka 4.

Zobacz też: Murale w Poznaniu

- Vlepka kryje w sobie esencję działania streetartowego. Generuje przekaz, ale jednocześnie nie jest uciążliwa. Graffiti wymaga większej ingerencji w przestrzeń i częściej wiąże się z pogwałceniem prawa - mówi działacz fundacji.

Zdarzają się vlepki o najróżniejszej tematyce, m.in. sportowej i politycznej, nie mówiąc o reklamowych. Vlepkowanie jest jednak ściśle powiązane przede wszystkim ze środowiskiem streetartowym, dla którego najważniejsza jest filozofia "Zrób to sam".

Artystą jest więc każdy, kto swoje życie wmieście potraktuje w sposób twórczy - projektując vlepkę, tworząc graffiti, a nawet robiąc własną koszulkę, czy malując rower. Wszędobylskość to podstawową cecha street artu.

Najmniej kontrowersji społecznych wzbudzają vlepki. Najwięcej - graffiti.

W Polsce panuje obsesja czystych ścian. Nawet śmietnik musi pozostać niepomalowany

- Przekaz musi być komunikowalny, ale istnieje jednak granica kompromisu. Street art często wzbudza kontrowersje, bo mówi o rzeczach, które nie są popularne. Graffiti jest na dodatek kojarzone z przestępczością - mówi Jastrzębski. - W Polsce panuje obsesja czystych ścian. Jest zrozumiała w przypadku zabytków, ale nawet śmietnik musi pozostać niepomalowany.

Zupełnie inaczej wygląda społeczny odbiór murali. Poznański festiwal Outer Space, podczas którego powstały wielkie malowidła zdobiące całe ściany budynków, spotkał się z aprobatą mieszkańców i władz miasta. Murale podobają się ludziom do tego stopnia, że aż zaczęły być wykorzystywane przez instytucje kulturalne i firmy.

- W Warszawie powstały murale z okazji Roku Chopinowskiego lub Marii Skłodowskiej Curie. Instytucje, które zamawiają ich wykonanie, stwarzają wrażenie, że dla młodych artystów jest to ważny temat. Taka twórczość powstaje jednak z pobudek finansowych, a nie autentycznych potrzeb twórczych - mówi Adam Jastrzębski.

Bo najważniejsze w street arcie to wydobyć z siebie własny styl. Artyści z fundacji vlep[v]net preferują mieszanie form i technik. Nie tylko na ulicach, ale także w galeriach.

- Galeria jest stałym elementem kultury street artu. Musi być jednak przygotowana do takich działań i najczęściej jest tworzona przez samych street artowców, jak np. poznańska The Roots - twierdzi Jastrzębski.

Twórcy z grupy vlep[v]net pokażą w The Roots własne prace z kolekcji, która stanowi próbę zbudowania spójnej narracji o sztuce miejskiej. Będą to nie tylko skończone dzieła, ale również nieudane eksperymenty i odpady. Zachęcą też uczestników wernisażu do wspólnego tworzenia nowych dzieł.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Poznań: Fundacja vlep[v]net organizuje wystawę street artu w galerii The Rootz - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto