Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Gdzie zrobić test na HIV?

Janusz Ludwiczak
W całym regionie bezpłatnie i anonimowo test na HIV można wykonać tylko w Poznaniu. Przeprowadzają je dwie placówki: Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Stowarzyszeniu Profilaktyki Społecznej "Sedno" oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS i Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w Polsce do końca kwietnia stwierdzono 12,9 tys. przypadków zakażenia wirusem HIV, z czego odnotowano 2,3 tys. zachorowań na AIDS i 1023 zgony. Tylko w ubiegłym roku mieliśmy 689 nowych przypadków zakażeń HIV, a AIDS rozpoznano u 124 osób. Ze statystyk wynika, że 54 proc. osób, które uległy zakażeniu wirusem HIV nie ukończyło 29. roku życia. Warto pamiętać, że są to jednak tylko zarejestrowane i odnotowane przypadki.

W samej tylko Wielkopolsce w zeszłym roku stwierdzono 65 nowych zakażeń HIV i rozpoznano 11 nowych przypadków AIDS. Siedem osób zmarło.

Problem HIV nie dotyczy już tylko osób z tzw. grup podwyższonego ryzyka. Może dotyczyć każdego z nas. Od dziewięciu lat specjaliści obserwują zwiększającą się liczbę zakażeń młodych osób o orientacji heteroseksualnej. Zarażają się one poprzez ryzykowne kontakty seksualne, często połączone ze stosowaniem środków psychoaktywnych.

W całym regionie bezpłatnie i anonimowo test na HIV można wykonać tylko w Poznaniu. Przeprowadzają je dwie placówki: Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Stowarzyszeniu Profilaktyki Społecznej "Sedno", Al. Marcinkowskiego 21 (w poniedziałki od 15 do 18, w czwartki od 16 do 19 i w soboty od 10 do 14) oraz - tylko do końca roku - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Marcelińskiej 44 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 15 oraz w soboty od 7 do 12).

- Jeżeli badanie zostanie przeprowadzone w czwartek wynik będzie w poniedziałek i odwrotnie. W tym roku zrobiliśmy już testy ponad 1380 pacjentom. Pod koniec listopada obserwujemy zwiększoną liczbę osób, które chcą wykonać test - mówi Barbara Kęszycka, kierownik poradni działającej przy Stowarzyszeniu "Sedno". I dodaje: - Jeżeli wynik badania jest pozytywny, to wtedy po raz drugi badamy krew. Z każdym takim pacjentem specjaliści przeprowadzają rozmowę. Po potwierdzeniu wyniku oferujemy wsparcie psychologiczne i wypisujemy skierowanie do poradni osób zakaźnych.
- U nas bezpłatny i anonimowy test może wykonać każdy mieszkaniec Poznania do końca grudnia. Badania finansowane są przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Wynik można odebrać już następnego dnia. Otrzymaliśmy komplet testów dla 1000 osób, jednak zainteresowanie jest, niestety, niewielkie. Do tej pory zbadało się ponad sto osób - mówi Krzysztof Olbromski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Już po raz czwarty akcję bezpłatnych badań krwi na obecność wirusa HIV organizuje Prywatna Lecznica "Certus".

- Wynik badania będzie na drugi dzień, chyba że test zrobi się rano, wtedy wynik powinien być jeszcze tego samego dnia. Akcję organizujemy od 2007 roku - tłumaczy Maciej Majewski z Prywatnej Lecznicy "Certus". Tu badania będzie można zrobić w placówce przy ul. Wagrowskiej 6 w godz. od 9 do 19.

Okazuje się, że niewiele osób wie, że można bezpłatnie i anonimowo przebadać się w kierunku wirusa HIV.

- Pierwszy raz słyszę, że takie testy można zrobić. Może w przyszłości kiedyś z tego skorzystam. Teraz nie widzę takiej potrzeby - mówi poznaniak Michał Romejko.

- Być może zrobię takie badanie - sądzi poznanianka Jowita Jankowska.

Pacjenci, którzy zrobili test uważają, że badanie jest potrzebne i nie zajmuje dużo czasu. Dlaczego postanowili się przebadać?

- Dosyć dziwna historia. Pewnego dnia otrzymałam SMS od swojego byłego chłopaka, że jest on nosicielem. Miałam nadzieję, że to tylko jego głupi żart, ale postanowiłam zrobić test dla pewności - mówi Michalina, która w poniedziałek odbierała wyniki badań. - Nie chciałabym narażać kogoś innego. Zarażają się przecież nie tylko grupy z podwyższonego ryzyka. To może spotkać tak naprawdę każdego - dodaje.

- Badanie było bezbolesne. Warto zrobić test, by upewnić się, czy nie jest się nosicielem HIV - przekonuje Szymon, którego spotkaliśmy w punkcie "Sedno".

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto