Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań inwestuje w sztuczną inteligencję. Zlikwiduje korki, a sprawy w urzędzie załatwimy szybciej

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Sztuczna inteligencja pozwoli na usprawnienie ruchu ulicznego, urzędów, a także zadbanie o bezpieczeństwo. Nie zastąpi ona jednak człowieka w podejmowaniu decyzji.
Sztuczna inteligencja pozwoli na usprawnienie ruchu ulicznego, urzędów, a także zadbanie o bezpieczeństwo. Nie zastąpi ona jednak człowieka w podejmowaniu decyzji. Robert Woźniak
W 2025 roku w stolicy Wielkopolski ruszy Poznań CityLab. W jego ramach rozwijane będą technologie oparte o sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe. W projekcie uczestniczyć będą poznańskie uczelnie. Celem jest usprawnienie funkcjonowania miasta. Sztuczna inteligencja pozwoli szybciej podejmować decyzje, dbać o bezpieczeństwo czy zlikwidować korki.

Spis treści

Poznań CityLab przyciągnie technologie do stolicy Wielkopolski

Zawarte porozumienie pozwoli na przyciągnięcie nowych technologii do Poznania. Dzięki niemu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich powstanie laboratorium innowacji, gdzie będzie można testować nowoczesne technologie oparte między innymi o sztuczną inteligencję.

- Pozwoli to na rozwijanie usług publicznych w lepszej jakości. Przede wszystkim usprawni ono funkcjonowanie urzędu, dzięki czemu sprawy będą załatwiane szybciej - deklaruje Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta ds. Smart City, dyrektor biura cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa.

Nad nowymi rozwiązaniami będą pracowali naukowcy z poznańskich uczelni. Samo laboratorium innowacji ma do Poznania przyciągać firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami.

Czytaj także: ZTM Poznań wycofał się z decyzji, którą podjął według własnego "widzimisię". Zapowiedział ponowną analizę

Sztuczna inteligencja rozładuje korki i ułatwi dostawy paczek

Sztuczna inteligencja może pomóc w prowadzeniu pojazdów. Już teraz istnieją rozwiązania, dzięki którym parkowanie pojazdów odbywa się automatycznie. W przyszłości może to pójść o krok dalej.

- W przyszłości sztuczna inteligencja, myśląca o potrzebach nie tylko użytkownika danego pojazdu, ale całego miasta, mogłaby realnie pomóc w rozładowaniu korków. Wystarczyłoby, że każdy pojazd korzysta z nawigacji Google. W bliższej przyszłości może ona nam pomóc także w sterowaniu sygnalizatorami świetlnymi - przewiduje prof. dr hab. Krzysztof Jassem, dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Technologie oparte na sztucznej inteligencji mogą nam pomóc również w dbaniu o bezpieczeństwo podczas imprez masowych, bądź usprawnić dostarczanie paczek.

- Będziemy mieli okazję przetestować różne rozwiązania w praktyce. Obecnie pracujemy z miastem nad projektem "zielonej ostatniej mili". Mamy coraz więcej paczek w mieście, bo między innymi częściej zamawiamy przez Internet. Chcemy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji tak zaplanować trasy przewozów oraz zlokalizować miejsca przeładunkowe, aby było jak najmniej samochodów kurierskich i aby dostawy paczek były jak najmniej uciążliwe dla poznaniaków - mówi dr hab. Arkadiusz Kawa - dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny.

Sztuczna inteligencja umówi cię do lekarza. Rady miasta nie zastąpi

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mogą ułatwiać także wyszukiwanie informacji czy nawet umawianie się do lekarza. System podpowie, gdzie znajdziemy najszybszy termin wizyty. Poinformuje nas, gdzie jest wypadek czy zaproponuje ciekawe wydarzenie kulturalne.

- Od lat pracujemy nad ideą miasta sprytnego, tak zwanego Smart City. Te technologie mają sprawić, że miasto będzie bardziej przyjazne - komunikacja publiczna ma się nie spóźniać, ulice maja być czyste i odśnieżone itd. To jest wielka koordynacja tego olbrzymiego organizmu, jakim jest miasto - opisuje prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka, prorektor ds. nauki Politechniki Poznańskiej.

Zastrzega jednak, ze te rozwiązania nie zastąpią nam władz miejskich.

- To jest bardzo ważne wspomaganie, bo powoli ludzie nie są w stanie przetwarzać takiej ilości informacji, jaką mamy obecnie. Ale ostateczne decyzje zawsze będzie podejmował człowiek - podsumował Wojciech Sumelka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznań inwestuje w sztuczną inteligencję. Zlikwiduje korki, a sprawy w urzędzie załatwimy szybciej - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto