Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Jedyne takie laboratorium w Europie

Maria Nowak, Elżbieta Sobańska
Profesor Bogdan Marciniec, szef Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - FOT. Szymon Siewior
Profesor Bogdan Marciniec, szef Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - FOT. Szymon Siewior
Na całym świecie laboratoria innowacyjne firmy W. R. Grace & Co są tylko dwa. Jedno działa w okolicach Bostonu w Stanach Zjednoczonych, a drugie od dzisiaj w Poznaniu.

Na całym świecie laboratoria innowacyjne firmy W. R. Grace & Co są tylko dwa. Jedno działa w okolicach Bostonu w Stanach Zjednoczonych, a drugie od dzisiaj w Poznaniu. Ośrodek, który mieści się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym, będzie pracował nad nowoczesnymi technologiami w dziedzinie badań materiałowych i chemicznych.

Międzynarodowy koncern W. R. Grace & Co jest światowym liderem w dostarczaniu chemicznych rozwiązań, które znajdują zastosowanie między innymi w biotechnologii, a także w przemyśle farmaceutycznym, petrochemicznym oraz w budownictwie. Roczna sprzedaż wynosi prawie 3 miliardy dolarów. Koncern ma swoje przedstawicielstwa w ponad 40 krajach i zatrudnia blisko 6,5 tysiąca pracowników. Otwarte w Poznaniu laboratorium badawczo-innowacyjne to pierwsze takie przedsięwzięcie w Europie.

Grace razy dwa

Koncern koncentruje się na dwóch dziedzinach badań i produkcji. Grace Davison zajmuje się opracowaniem katalizatorów dla przemysłu petrochemicznego i rafineryjnego. Badania dotyczą też wykorzystania adsorbentów, czyli krzemionek syntetycznych w przedmiotach, które dobrze znamy, jak na przykład opony, pasta do zębów, czy tusze do drukarek.
Z kolei w Grace Performance Chemicals rozwiązania technologiczne tosowane są w produkcji domieszek do betonu i cementu oraz foliach izolacyjnych.
Otwierając puszkę z napojem, czy zrywając kapsel z butelki, zawsze stykamy się z firmą Grace, bo to dzięki jej dodatkom wnętrze puszki pokryte jest cienką warstwą laminatu, a kapsel jest szczelny. Także na większości budów wykorzystuje się beton z dodatkami tej firmy, a w oknach zespolonych krzemionka z Grace przeciwdziała ich zaparowaniu.
Laboratorium otwierane w Poznaniu będzie pracowało na rzecz tej części koncernu.
– Badania w poznańskim laboratorium innowacyjnym będą wykorzystywane w przemyśle budowlanym, na przykład przy produkcji elementów konstrukcyjnych – mówi Jacek Walkowiak, dyrektor Grace Davison Polska.
Profesor Bogdan Marciniec, szef Poznańskiego Parku Technologicznego i inicjator jego powstania, dodatki decydujące o określonych właściwościach materii nazywa biżuterią chemiczną.
– Zwykle potrzeba ich niewiele, ale mają wielkie znaczenie – wyjaśnia profesor. – Są drogie i do ich wytworzenia wymagana jest duża wiedza twórców i wysokie reżimy technologiczne.
– Takie laboratorium, a właściwie bardzo nowoczesna firma badawcza, pracująca nad nowymi technologiami, to szansa dla zdolnych chemików zapewnia Piotr Krzyżanowski, szef laboratorium. – Zatrudniamy młodych uczonych z doktoratami. Będziemy też współpracować z inżynierami budownictwa, bo nastawiamy się właśnie na dodatki do materiałów budowlanych.

Dlaczego Poznań?

Laboratorium będzie się rozwijać. Stopniowo zacznie przybywać zatrudnionych.
– Dla osób bardzo zdolnych zawsze będziemy mieli miejsce – twierdzi Krzyżanowski.
Laboratorium Grace Performance Chemicals jest pierwszą placówką w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym, należącą do tak dużego, międzynarodowego koncernu. Jak podkreślają przedstawiciele koncernu, wybrano Poznań, bo polska chemia jest wysoko ceniona w świecie, a poznański wydział jest uważany za jeden z najlepszych w kraju. •

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto