Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kolejne odkrycia archeologów na placu Kolegiackim. Co udało się znaleźć tym razem? [ZDJĘCIA]

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Wykopaliska na placu Kolegiackim trwają od dłuższego czasu. W ostatnich tygodniach udało się odkryć fragmenty muru kolegiaty oraz kilka mniejszych znalezisk.

Przejdź do następnego zdjęcia ----->
Wykopaliska na placu Kolegiackim trwają od dłuższego czasu. W ostatnich tygodniach udało się odkryć fragmenty muru kolegiaty oraz kilka mniejszych znalezisk. Przejdź do następnego zdjęcia ----->Poznan.pl
Archeolodzy nieustannie pracują na wykopaliskach w miejscu, gdzie dawniej stała poznańska kolegiata. Nadal trwa bowiem przebudowa placu Kolegiackiego w Poznaniu. Tym razem archeolodzy odsłonili mur, który był najpewniej prezbiterium stojącego kiedyś w tym miejscu kościoła. Poza tym natrafili na kilka mniejszych, ale również bardzo ważnych znalezisk.

Archeolodzy pracują na placu Kolegiackim, niedaleko Urzędu Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. UAM dr. hab. Marcina Ignaczaka. W ostatnich tygodniach dokonali kolejnych bardzo ważnych odkryć. Największym jest odsłonięcie fragmentu muru, który najpewniej był elementem południowej ściany prezbiterium stojącej kiedyś w tym miejscu kolegiaty.

Zobacz też:

- To dla nas niezwykle cenne znalezisko. Wszystkie źródła podają, że na przełomie XVIII i XIX w. kolegiata została doszczętnie rozebrana. Mieliśmy więc uzasadnione obawy, że nie znajdziemy dobrze zachowanych murów obwodowych świątyni. Choć swego czasu kolegiata była najwyższym kościołem w Polsce, do chwili obecnej nie zachowały się jej plany. Dlatego każdy szczegół pozwalający nam określić, w którym miejscu dokładnie się znajdowała, jest bezcenny

- podkreśla prof. Marcin Ignaczak.

Odkryty fragment jest szczególnie ważny, bo wyznacza zasięg najważniejszej części kościoła, czyli właśnie prezbiterium. Stał tam ołtarz i były umieszczone kryty najbogatszych patrycjuszy miejskich. W kolegiacie chowano bowiem tylko najważniejszych poznaniaków.

Czytaj także:

Poza fragmentem muru, archeolodzy odkryli też wiele innych zabytków. Bardzo cenny jest medalion, który pochodzi prawdopodobnie z XVIII w., a w którym znaleziono doskonale zachowane wezwanie-modlitwę do św. Agaty. Udało się też odkryć m.in. medalik z wizerunkiem Matki Boskiej oraz liczne monety.

Przebudowa placu Kolegiackiego. Co znaleziono na wykopaliskach?

Wykopaliska na placu Kolegiackim prowadzone są od dłuższego czasu. Jak informuje miasto:

Pozwoliły one na odsłonięcie ok. 25 proc. powierzchni dawnego kościoła. W liczącej 720 mkw. przestrzeni odkryto ok 16 tys. zabytków oraz 715 obiektów, pozyskano także 476 próbek (m.in. muszle, tkaniny, skóry, zaprawy ze śladami malowanych obrazów). W reliktach dawnego kościoła odsłonięto pozostałości 3 tys. grobów, a szacunki wskazują, że pod powierzchnią placu znajdować się mogło ich łącznie ok. 6 tys.

Do najważniejszych znalezisk należą:

  • pochówek duchownego z zachowanymi pozostałościami szat oraz pochówek z końca XVI lub początków XVII wieku ze śladami na czaszce powstałymi podczas sekcji zwłok;
  • skarb monet z czasów jagiellońskich z początku XV w. znaleziony pod basenem przeciwpożarowym wybudowanym przez Niemców w latach 40. XX w.;
  • szesnastowieczny czepiec szlachcianki herbu Nałęcz oraz warkocz z XVII lub XVIII w. nazwany "warkoczem spod Marii Magdaleny".

Zobacz najnowsze znaleziska i plany przebudowy placu Kolegiackiego:

Wykopaliska na placu Kolegiackim trwają od dłuższego czasu. W ostatnich tygodniach udało się odkryć fragmenty muru kolegiaty oraz kilka mniejszych znalezisk.

Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Poznań: Kolejne odkrycia archeologów na placu Kolegiackim. C...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto