Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kto zapłaci za źle zaparkowane auto na minuty? Co mówią przepisy? [ZDJĘCIA]

Nicole Młodziejewska
Kobieta zaparkowała wypożyczony samochód niemal na przejściu dla pieszych i srogo się pomyliła, sądząc, że nie grozi jej za to mandat.
Kobieta zaparkowała wypożyczony samochód niemal na przejściu dla pieszych i srogo się pomyliła, sądząc, że nie grozi jej za to mandat. Piotr Jasiczek
Samochód z wypożyczalni typu „auto na minuty” został zaparkowany przy ul. Ziętary dosłownie na przejściu dla pieszych. Młoda kobieta wyjęła z niego torbę, zamknęła zamek i oddaliła się. Nie zadała sobie trudu, by poszukać wolnego miejsca, dozwolonego do zaparkowania. Niedługo potem do samochodu wezwano patrol straży miejskiej, który założył blokadę na kole. Blokadę zdjęto dopiero następnego dnia. Odpowiedzialność poniesie kierowca, który mimo, że zdał auto, wcześniej tak je postawił.

- Źle zaparkowane samochody, nawet wprost na widocznych z daleka przejściach dla pieszych to plaga - mówi Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej. - Kierowcy nie myślą, albo celowo lekceważą przepisy. Efekt? Jesteśmy zasypywani sygnałami o takich samochodach i także pretensjami, jeśli mieszkańcy nie widzą blokady na kole zawalidrogi.

Czytaj:

A jak to jest w przypadku samochodów wypożyczanych na minuty? Straż miejska wraz z firmą Traficar mają już opracowany system działania. O źle zaparkowanym samochodzie może poinformować firmę następny wypożyczający kierowca w ciągu dwóch minut od otwarcia za pomocą aplikacji. Strażnicy zdejmują blokadę na wniosek firmy, przekazują auto jej przedstawicielowi i zwracają się o udostępnienie danych osobowych kierowcy, który źle zaparkował samochód. Dzięki temu straż miejska może przesłać mandat na odpowiedni adres. Formalności te są konieczne z uwagi na obowiązujące rozporządzenie o ochronie danych (RODO).

Jak wypożyczyć auto na minuty?

W Poznaniu działa m.in. firma Traficar. By móc swobodnie korzystać z jej usług carsharingowych, należy spełnić kilka wymagań: mieć ukończone 18 lat, dysponować aktualnym prawem jazdy kategorii B, posiadać smartfona - Traficar jest dostępny obecnie na systemach Android i iOS. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji należy zarejestrować konto. Oprócz podstawowych danych takich jak adres e-mail bądź hasło trzeba również: podać dane osobowe, przypisać do konta dane karty płatniczej, zrobić zdjęcie pierwszej strony prawa jazdy.

Po podaniu wszystkich wymaganych informacji, następuje proces weryfikacji konta, który nie powinien zająć dłużej niż godzinę. Po zakończeniu weryfikacji konto jest aktywowane. W celu wypożyczenia samochodu należy skorzystać z aplikacji. Dzięki geolokacji Traficar automatycznie wskaże najbliżej zlokalizowany pojazd. Po wybraniu danego auta wyświetlają się wszystkie przydatne informacje takie, jak: dokładna lokalizacja, numer boczny auta, orientacyjny czas dotarcia i optymalna trasa. Aby zarezerwować określony pojazd należy wybrać opcję “rezerwuj”. Wówczas samochód staje się niewidoczny dla innych użytkowników. Następnie użytkownik ma 15 minut, aby dotrzeć do auta. Po otwarciu samochodu kierowca ma dwie darmowe minuty na przygotowanie się do jazdy. Wówczas w aplikacji pojawi się ankieta dotyczącą czystości pojazdu. Kluczyk lub karta znajduje się w schowku.

Samochód na minuty - ile to kosztuje?

Za każdy przejechany kilometr płacimy 80 gr, a za minutę jazdy 50 gr. Minuta postoju to koszt 10 gr.

Poznań: Wypadek na Szamotulskiej. Dachował samochód na minuty - zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto