Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Lektorki AWF złożyły pierwsze pozwy do sądu pracy [WIDEO]

Paulina Jęczmionka
Lektorki AWF zarzucają rektorowi, że decydując o likwidacji studium, naruszył prawo pracy
Lektorki AWF zarzucają rektorowi, że decydując o likwidacji studium, naruszył prawo pracy G. Dembiński
Wrze na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Wykładowcy języków obcych pozwali uczelnię do sądu. Rektor uczelni ogłosił z kolei godziny rektorskie, by wyjaśnić sytuację studentom.

W ubiegłym tygodniu 11 lektorów z AWF otrzymało wypowiedzenia. A pięciu objętym ochroną przedemerytalną zaproponowano pracę w administracji. Powodem zwolnień jest decyzja o likwidacji Międzywydziałowego Studium Języków Obcych. Zdaniem władz uczelni nie stać na jego utrzymanie, bo koszt przekracza rocznie mln zł. Nauczanie języków przez firmę zewnętrzną ma zmniejszyć koszty do ok. 600 tys. zł.

Zobacz film: Konflikt na AWF. Zwolnią lektorów?

- Nie można mówić, że prowadzenie zajęć przez zewnętrzny podmiot będzie tańsze, jeśli liczy się tylko koszty nauczania - mówi Małgorzata Świca, kierownik MSJO. - Przecież uczelnia będzie musiała płacić też np. za prąd czy obsługę administracyjną. Wyliczenia rektora są więc mało precyzyjne. I nikt też ich z nami nie przedyskutował.

Z relacji nauczycieli wynika, że wypowiedzenia wręczono im po tym, jak miesiąc wcześniej nie zgodzili się na dobrowolne przejście ze stanowiska starszych wykładowców na posady lektorów. - To byłaby degradacja - uważa Dorota Majewska-Napierała, która od 22 lat uczy na AWF języka angielskiego. - Nie przedstawiono nam też wtedy żadnych warunków ani nie zapewniono, że pracę utrzymamy.

Głównym zarzutem stawianym rektorowi przez lektorów jest jednak naruszenie prawa pracy. Wykładowcy argumentują, że rektor, wbrew statutowi, podjął decyzję o rozwiązaniu jednostki, nie czekając na opinię rad wydziałów i zgodę senatu uczelni.

W tym samym czasie, kiedy zbierali się lektorzy, rektor AWF zorganizował spotkanie dla studentów. I tłumaczył im, że koszty utrzymania studium są zbyt wysokie, a propozycja reorganizacji nie spotkała się ze zrozumieniem lektorów. Uspokajał też, że studenci nadal będą mieli do wyboru kilka języków, a jakość kształcenia się poprawi.

Wśród studentów rozgorzała dyskusja. - Uczelnia wyższa powinna dbać o swój prestiż i to, co w niej wartościowe - mówiła studentka turystyki i rekreacji. - Dlaczego więc usuwa się z niej najlepszych wykładowców? Inna przekonywała z kolei, że na fizjoterapii, gdzie języków już od 2008 roku uczą wykładowcy Wyższej Szkoły Języków Obcych, poziom jest wyższy niż na innych kierunkach Akademii.

- Długo rozważałem tę decyzję i innego rozwiązania niż likwidacja studium nie widzę - mówił studentom rektor Jerzy Smorawiński. - Ale ostateczną decyzję podejmie senat.

A ten, wspólnie z radami wydziałów, zbiera się dzisiaj.

Czytaj także: Lektorzy na AWF dostali wypowiedzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto