Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Lokatorzy odpracowują swoje długi. W jaki sposób?

Błażej Dąbkowski
Zanim dozorcy rozpoczną pracę przechodzą szkolenia organizacyjne i BHP, otrzymują też potrzebny sprzęt oraz środki czystości.
Zanim dozorcy rozpoczną pracę przechodzą szkolenia organizacyjne i BHP, otrzymują też potrzebny sprzęt oraz środki czystości. ZKZL Poznań
Na wiosnę w ZKZL Poznań ruszył pilotażowy program "Dozorca" skierowanym wszystkich lokatorów zasobu miejskiego zalegających z czynszem. Dług od od kilku miesięcy można odpracować w budynku, w którym się mieszka lub w innym miejskim obiekcie.

Blisko 50 lokatorów odpracowuje swoje zadłużenie czynszowe w Poznaniu sprzątając teren wokół budynków czy pielęgnując zieleń. Do zadań dozorców należy między innymi sprzątanie, odśnieżanie, pielęgnacja zieleni, zgłaszanie usterek.

Miejska spółka liczyła, że w ten sposób uda się odzyskać nawet milion złotych (w Poznaniu mieszkania komunalne są zadłużone na łączną kwotę 138 mln zł). Choć do „odpracowania” tej kwoty pozostała jeszcze daleka droga, do 20 października dług lokatorów zmniejszył się o ponad 67 tys. zł.

Obecnie jako dozorcy pracuje 46 osób, ale kolejne 29 zajmie się dbaniem o budynki już od listopada.

– Zdarzają się przypadki, że osoby które podpisały porozumienie nie rozpoczynają pracy lub zrezygnowały po kilku dniach. Wtedy ZKZL wraca do współpracy z firmą świadczącą usługę komercyjnie wybraną w drodze przetargu – wyjaśnia Magdalena Gościńska, rzecznik ZKZL.

SPRAWDŹ: Najlepsze restauracje w Wielkopolsce. Tu warto zjeść według portalu TripAdvisor!

Jak wygląda wycena prac? Wobec osób objętych programem miejska spółka stosuje takie same rynkowe stawki jak wobec komercyjnych wykonawców. W przypadku dbania o tereny zielone (trawniki, skwery) stawka wynosi 21 groszy za utrzymanie metra kwadratowego. W przypadku terenu utwardzonego, czyli chodników lub podwórek to 42 grosze. Stawki są takie same przez cały rok, więc utrzymanie porządku w okresie zimowym obejmuje też odśnieżanie. Zanim rozpoczną pracę przechodzą szkolenia organizacyjne i BHP, otrzymują też potrzebny sprzęt oraz środki czystości.

– Początkowo program przewidywał tylko możliwości odpracowania zadłużenia w postaci świadczenia usług porządkowych, ale obecnie myślimy o rozszerzeniu zakresu prac. Chodzi o roznoszenie korespondencji, porządkowanie magazynów, odczyty liczników, czy  wykonywanie drobnych prac konserwacyjnych, na przykład na placach zabaw – tłumaczy Magdalena Gościńska.

Dodaje też, że dozorcy znajdują się w ciągłym kontakcie z administratorami budynków i są pierwszymi osobami, które informują administratora o zdarzeniach jakie miały miejsce na terenie nieruchomości. – Głównie chodzi o sytuacje zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców oraz drobne awarie stanu technicznego urządzeń w budynku – wyjaśnia.

Jak twierdzi ZKZL obecność i aktywność dozorców spowodowała, że zmniejszyła się liczba aktów wandalizmu w budynkach komunalnych.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu nieruchomości:

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto