Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań miastem przyjaznym dla Sprawiedliwego Handlu - radni za

Redakcja
Stolica Wielkopolski ma szansę stać się pierwszym polskim ...
Stolica Wielkopolski ma szansę stać się pierwszym polskim ... archiwum/Zbyszek Snusz
Stolica Wielkopolski ma szansę stać się pierwszym polskim miastem, które uzyska taki tytuł.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania radni przyjęli uchwałę w sprawie poparcia idei Sprawiedliwego Handlu i starań miasta o uzyskanie tytułu "Miasta przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu".

- Poznań jest drugim miastem w Polsce, które ma wsparcie rady miasta - cieszy się Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. - Pierwszy był Gdańsk, tam radni poparli starania miasta miesiąc temu.

Nad Motławą kampania zaczęła się już w 2009 roku, a w ubiegłym roku na rynku pojawiła się kawa z Tanzanii z logiem miasta, która promuje miasto jako przyjazne Sprawiedliwemu Handlowi. Jednak to stolica Wielkopolski ma największe szanse, aby jako pierwsze miasto w Polsce uzyskać tytuł (na świecie takich miast jest 1070).

- Mieszkańcy mogą być dumni z determinacji poznańskiego samorządu - wyjaśnia Tadeusz Makulski, koordynator Kampanii Miast Fair Trade, który decyduje o przyznaniu tytułu. - Poznań mocno zaangażował się w tą ideę i myślę, że jeszcze w 2012 roku ma szansę zostać miastem przyjaznym dla Sprawiedliwego Handlu.

Aby uzyskać tytuł, należy spełnić kilka kryteriów. Pierwszy, czyli przyjęcie przez radę miasta uchwały wspierającej ideę, został już spełniony. 23 radnych było za, 5 się wstrzymało, 1 był przeciw.

Wątpliwości miał m.in. radny Michał Grześ.
- Jaką mamy gwarancję, że za tą szczytną ideą stoją też szcztne cele, boję się, że to grupa ludzi wymyśliła ideę, na której chce się dorobić - mówił. - Trudno jednak być przeciwko temu, co ta idea głosi i oczywiście poprę, ale wątpliwości pozostaną.

Inne warunki niezbędne do uzyskania tytułu wymienia Leszek Kurek.
- W mieście powinno być co najmniej 45 punktów sprzedaży detalicznej, w których można kupić co najmniej 2 produkty Sprawiedliwego Handlu - wyjaśnia. - W tej chwili takich punktów w Poznaniu jest już 36.

Produkty powinny też być dostępne w co najmniej 23 lokalach gastronomicznych - w tej chwili jest ich już 14, m.in. Cafe Misja i Starbucks.

Co to jest Sprawiedliwy Handel?

Sprawiedliwy Handel ukierunkowany jest na poprawę warunków życia i pracy w krajach ubogiego Południa. Sprawiedliwy Handel uznaje - podobnie jak inne nurty ekonomii społecznej - że człowiek jest ważniejszy od zysku. Zapewnia drobnym producentom i pracownikom najemnym godziwe wynagrodzenie i warunki zatrudnienia, zgodne z podstawowymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy, eliminuje pracę dziecięcą i niewolniczą, wypłaca za produkty co najmniej gwarantowane ceny minimalne, który muszą pokryć koszty produkcji, w tym wynagrodzeń, zapewnia dodatkową premię za produkty z certyfikatem produkcji ekologicznej, przepłaty oraz tzw. premię Sprawiedliwego Handlu (ok. 10 proc. wartości zakupionych produktów), przeznaczoną na projekty rozwojowe dla całych społeczności lokalnych (budowa szkół, ośrodków zdrowia, wodociągów, szkolenia itp.). Sprawiedliwy Handel chroni też środowisko naturalne,
Czytaj też:
W Poznaniu otwarto pierwszy w Polsce sklep Sprawiedliwego Handlu

- Jego funkcją nie jest zarabianie dużych pieniędzy, ale pomoc ludziom, którzy pieniędzy nie mają - wyjaśnia Wojciech Zięba, koordynator projektu.



**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Poznań miastem przyjaznym dla Sprawiedliwego Handlu - radni za - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto