Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań miastem wioślarzy

Jacek Pałuba
Wioślarska młodzież poznańskich klubów swoje umiejętności sprawdza podczas zawodów na Jeziorze Maltańskim
Wioślarska młodzież poznańskich klubów swoje umiejętności sprawdza podczas zawodów na Jeziorze Maltańskim Waldemar Wylegalski
Z czym mieszkańcom stolicy Wielkopolski może kojarzyć się wioślarstwo? Na pewno ze wspaniałym torem regatowym Malta i największymi imprezami, jakie tam się odbywają. No i zapewne też z Julią Michalską – wioślarską mistrzynią świata.

Ale wioślarstwo w Poznaniu, to także pięć klubów, które na co dzień szkolą najmłodszych adeptów w tej dyscyplinie. To jest trudne, długotrwałe i dość kosztowe przedsięwzięcie. Młodych adeptów trudnej sztuki wiosłowania, zwłaszcza po takich sukcesach jak wspomnianej Julii Michalskiej, przybywa. Należy jednak pamiętać, że szkolenie wymaga odpowiedniej i różnorodnej bazy: sal sportowych, siłowni, basenu, przystani, a także sprzętu, czyli ergometrów, łodzi wioślarskich oraz motorówek bezpieczeństwa. Szkolenie to również kadra trenerska. Aby to wszystko funkcjonowało na odpowiednim poziomie, szefów klubów kosztuje to wiele wysiłku. Bo w wioślarstwie sponsorzy nie stoją, niestety, w kolejce z propozycjami finansowymi.

Wioślarskie MCS działa od 2002 roku

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej, samorząd miasta Poznania, poprzez wydział kultury fizycznej, od wielu lat realizuje program Młodzieżowych Centrów Sportu w różnych dyscyplinach sportu. Takie centrum od 2002 roku działa także w wioślarstwie. Partnerem miasta jest Wielkopolski Związek Towarzystw Wioślarskich. Prowadzi on zajęcia centrum w czterech poznańskich klubach: KW-04, TW Polonia, TW Tryton i klubie AZS AWF.

W ramach realizowanego programu prowadzone jest szkolenie najmłodszych adeptów wioślarstwa. Co roku w zajęciach uczestniczy grupa ponad 120 zawodników. Ich postępy sportowe można potem ocenić podczas rankingów młodzików – cyklu zawodów sprawdzających, mistrzostwach miasta Poznania czy też międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików. Programem Młodzieżowego Centrum Sportu objęci są także juniorzy, których postępy sportowe oceniane są już podczas mistrzostw Polski. Uzyskane wyniki mają ogromny wpływ na pozycję sportową Poznania w ogólnopolskim współzawodnictwie dzieci i młodzieży.

W MSC zaczynali najlepsi

Środki finansowe, jakie przekazuje miasto Poznań, są przeznaczone między innymi na częściowe finansowanie trenerów prowadzących zajęcia z dziećmi i młodzieżą, które uczestniczą w tym programie. Z tych środków finansowane jest też wynajęcie niezbędnej bazy sportowej, organizacja lokalnych regat czy zakupy sprzętu sportowego, służącego danej grupie szkolenia. Pieniądze władz miasta, w połączeniu ze środkami WZTW i poszczególnych klubów, pozwalają na racjonalną, przemyślaną i długofalową pracę szkoleniową z najmłodszymi adeptami wioślarskimi. Opieka i pomoc miasta pozwoliły kilku setkom dzieci i młodzieży zapoznać się z wioślarstwem, przeżyć wielką sportową przygodę, ale przede wszystkim wpłynęła na rozwój fizyczny i kondycję najmłodszych mieszkańców Poznania.

Swoje pierwsze kroki w Młodzieżowym Centrum Sportu stawiali między innymi uczestnicy igrzysk olimpijskich: Julia Michalska, Magdalena Kemnitz, Patryk Brzeziński, Wiktor Chabel czy Adam Wojciechowski. W tym gronie jest także Michał Płotkowiak, pierwszy Polak startujący w słynnym wyścigu „ósemek” wioślarskich Cambridge – Oxford. Liczna jest także grupa zawodników, którzy zdobywali medale w mistrzostwach świata juniorów, a wśród nich: Bartosz Zabłocki, Artur Śledzik, Dawid Kubiak, Arnold Sobczak, Rafał Abrahamczyk, Dominik Kubiak czy Radosław Klimkowski.

W zajęciach Młodzieżowego Centrum Sportu uczestniczyła także duża grupa mistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Program jest przykładem dobrze rozumianego partnerstwa, rozumienia społecznych potrzeb mieszkańców i wspierania rozwoju sportu wśród najmłodszych. Przynosi on wymierne korzyści i pozwala na wyszukiwanie sportowych talentów. Każde dziecko pragnące nauczyć się wiosłowania, może uczestniczyć w tych zajęciach. Wystarczy zgłosić się do wybranego klubu i zapisać na zajęcia. Trenerzy i kluby czekają, a może wśród nich znajdą się przyszli mistrzowie świata czy olimpijczycy.

Poznań stawia na sport

– Program działalności Młodzieżowych Centrów Sportu w naszym mieście przynosi wymierne efekty. Młodzi sportowcy poznańskich klubów osiągają sukcesy we wszystkich kategoriach wiekowych, a nasze miasto od lat plasuje się w czołówce najlepszych ośrodków sportowych w Polsce. W tym roku, w porównaniu do roku poprzedniego, z budżetu miasta Poznania zostanie przekazane na szkolenie wioślarskiej młodzieży pięciu klubów, ponad dwa razy więcej pieniędzy. Jeśli dodamy do tego także kolejne stypendia prezydenta Poznania dla młodych wioślarzy na następny okres (decyzja zapadnie w maju), to naprawdę są to już spore środki finansowe – powiedziała Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Poznania.

– Młodzieżowe Centrum Sportu pełni bardzo ważną rolę w systemie szkolenia dzieci i młodzieży. Pozwala naszym klubom na objęcie szkoleniem znacznie większej liczby uczestników oraz racjonalne wykorzystanie skromnych środków finansowych. Jest również przykładem dobrze rozumianego partnerstwa, wspierania przez miasto sportu na tym najniższym, ale jednocześnie najważniejszym poziomie. To jest naprawdę praktyczna realizacja hasła: „Poznań stawia na sport” – podkreślił Aleksander Daniel, prezes Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto