Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań. "Mieszkanie dla absolwenta"

Katarzyna Dobroń
Do zawodu technik budowlany garną się też dziewczęta. Część po technikum chce kontynuować naukę na studiach na kierunku inżynier budownictwa. Na zdjęciu lekcję prowadzi Elżbieta Wawrzyniak
Do zawodu technik budowlany garną się też dziewczęta. Część po technikum chce kontynuować naukę na studiach na kierunku inżynier budownictwa. Na zdjęciu lekcję prowadzi Elżbieta Wawrzyniak fot.Katarzyna Dobroń
Poznań. "Mieszkanie dla absolwenta" to program Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W jego ramach na początku 2015 roku oddane do użytku zostaną 143 mieszkania. Chętnych nie brakuje. Do końca minionego roku wnioski złożyło 220 osób.

Poznań. "Mieszkanie dla absolwenta" - odwołania
- Wciąż napływają do nas wnioski, które trafiają na listę rezerwową - mówi Arkadiusz Stasica, dyrektor PTBS. - Jesteśmy już po przetargu. Termin składania odwołań minie w czwartek i jeśli wszystko nadal będzie odbywało się zgodnie z planem to w okolicach 10 lutego wykonawca wejdzie na plac budowy. Na realizację projektu będzie miał 14 miesięcy.

Wnioskodawca musi być poniżej 36 roku życia, musi pracować w Poznaniu, tutaj płacić podatki, a w momencie składania wniosku nie mogło upłynąć więcej niż pięć lat od czasu, gdy skończył studia. Partycypację w wysokości 30 proc. kosztów budowy mieszkania może wpłacić za niego uczelnia, pracodawca lub rodzice.

Poznań. "Mieszkanie dla absolwenta" - kryteria
Średni miesięczny dochód dla osoby samotnej, która chce wynająć mieszkanie od miasta musi wynosić od 150 do 175 proc. najniższej emerytury, która obecnie wynosi ok. 830 zł brutto. Oznacza to, że chętni powinni zarabiać od 1245 do 1411 zł brutto.

- Poza kryterium dochodu. liczy się pierwszeństwo określone w ustawie. Miasto zabezpiecza lokale dla osób, które mają trudną sytuację materialną. Absolwenci mogą się ubiegać o mieszkania komunalne, ale nie mają do nich pierwszeństwa - wyjaśnia Aleksandra Konieczna z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Wnioski o mieszkanie komunalne można składać do 30 czerwca na kolejny rok. Na 2014 rok przyjęto 730 wniosków. Zakwalifikowało się 170, a do realizacji przyjęto 112.

Poznań. "Mieszkanie dla absolwenta" oraz "Wyremontuj i mieszkaj"
Aleksandra Konieczna nie umiała jednak powiedzieć ile z nich to wnioski osób, które niedawno skończyły studia w Poznaniu. Przypomina jednak, że mieszkania komunalne są także dostępne w ramach projektu ZKZL-u "Wyremontuj i wymieszkaj". Od poniedziałku można znaleźć na stronie ZKZL-u informacje dotyczące zakresu i kosztu remontu oferowanych mieszkań oraz terminy, w których można obejrzeć lokale. Minus jest taki, że są to mieszkania powyżej 80 m.kw., więc czynsz za nie będzie wysoki.

- Jeżeli Miasto Poznań oceni, że projekt mieszkań dla absolwenta jest wart kontynuacji, to mamy środki i grunty, aby ten projekt powtórzyć - zapewnia Arkadiusz Stasica.

Skomentuj:

Poznań. Mieszkanie dla absolwenta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto