Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Milion złotych na aktywizację mieszkańców

Marcin Idczak
Dzieci z jeżyckich i chwaliszewskich szkół mogły zobaczyć jak wygląda teatr za kulisami
Dzieci z jeżyckich i chwaliszewskich szkół mogły zobaczyć jak wygląda teatr za kulisami Archiwum
Niemal milion złotych przeznaczonych jest na aktywizację mieszkańców, by sami zaczęli dbać o swoje dzielnice. Program jest wprowadzany w trzech zabytkowych częściach Poznania, czyli na Jeżycach, Chwaliszewie i Śródce.

- Założeniem jest to, by zaktywizować mieszkańców, tak by zaczęli działać na rzecz rozwoju swoich dzielnic i by jednocześnie polepszył się status mieszkańców - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji rewitalizacji rady miasta. Prowadzeniem programu zajmuje się fundacja Sic. - Przez rok w każdej z tych części Poznania objętych programem ma być 200 osób - wyjaśnia Joanna Piotrowiak z fundacji.

Dla mieszkańców przygotowane zostaną specjalne biura. - W nich mają dyżurować prawnicy, socjologowie, doradcy zawodowi. Będą bezpłatnie udzielać porad mieszkańcom - wyjaśnia Joanna Piotrowiak. Jednak nie tylko o darmową pomoc chodzi. W programie uczestniczyć będą dzieci w ramach akcji "Teatr z klasą".

Zobacz także: Jeżyce: Zasadzili tysiąc tulipanów

Młodzi poznaniacy będą mogli zobaczyć przedstawienia w Teatrze Nowym, sprawdzić jak pracują aktorzy, a nawet sami spróbować swoich sił podczas występów w sztukach. - Dla najmłodszych natomiast przygotowane zostają warsztaty "Zaczarowany kuferek" - dodaje przedstawicielka fundacji Sic.

Wszystko po to, by ludzie wyszli z domów i zobaczyli, że można coś więcej zrobić niż siedzenie w czterech ścianach i oglądać telewizję. Dodatkowo w każdej dzielnicy zostanie wybrany jeden lider, który będzie namawiał sąsiadów do tego, by wspólnie działać na rzecz dzielnicy. - W ostatnim etapie przygotowane zostaną kursy zawodowe, szczególnie dla młodszych mieszkańców, którzy nie mogą znaleźć sobie pracy - zapowiada Joanna Piotrowiak. Bezrobotni, szczególnie, ci w wieku do 24 lat będą mogli się za darmo przekwalifikować, tak by łatwiej było im znaleźć pracę - dodaje prowadząca program.

Jako, że bezrobotni często nie widzą szans na poprawienie swojego losu, nie interesują się kursami - to w tym przypadku uczestnicy programu mają chodzić od domu do domu (na podstawie danych pochodzących od Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie). W mieszkaniach będą zachęcać do prób przekwalifikowania się i szukania pracy.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto