Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Największe przedstawienie Europy już w sobotę

Rafał Wąsowicz
Archiwum
Misterium na poznańskiej Cytadeli rozpocznie się o godzinie 20. Trwać będzie około 80 minut.

Misterium w stolicy Wielkopolski odbędzie się tradycyjnie w najbliższą sobotę przed Niedzielą Palmową o godz.20. Poznańska inscenizacja to największe tego typu przedstawienie w Europie, a być może i na świecie. Gromadzi rokrocznie niemal 100 tysięcy widzów.

Zobacz też: Misterium w Poznaniu

Misterium poprzedzi msza św.z udziałem aktorów. - Ta odprawiona zostanie jak co roku w kościele p.w.św.Jana Bosko u Salezjanów na Winogradach o godz.18.00, skąd wspólnie procesjonalnie przejdziemy na Cytadelę - tłumaczą organizatorzy przedsięwzięcia.

Całe przedstawienie trwać będzie około 80 minut.Scenariusz Misterium Męki Pańskiej został napisany na podstawie Pisma Świętego i częściowo na podstawie książki "Dzień, w którym umarł Chrystus" Jima Bishopa. Wszystkie kwestie wypowiadane przez aktorów pochodzą z Pisma Świętego. Od 1998 r. widowisko jest pokazywane w parku na Cytadeli Poznańskiej. Organizowane jest przez Dom Zakonny Towarzystwa Salezjańskiego Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Bierze w nim udział prawie tysiąc osób, pomagają harcerze, wojsko, policja.

Co ciekawe, obecne Misterium znacząco różni się od tego, czym było przed wiekami. Początkowo bowiem misteria składały się głównie z obrzędów liturgicznych, ale stopniowo pojawiały się w nich także wspólne śpiewy i poetyckie sceny aktorskie. Z czasem zaczęły ulegać stopniowo zeświecczeniu, tracąc swój pierwotny, religijny charakter i przeradzając się w zwykły teatr. W tej formie całe przedsięwzięcie można będzie obejrzeć już w najbliższa niedzielę.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Warto zaznaczyć, że choć poznańskie przedstawienie jest najbardziej znanym w kraju, a do jednym z największych w Europie, to w Polsce misteria znane są od XVI wieku. Ich rozwój, powstrzymany wówczas jednak szybko przez falę reformacji, a następnie zaborów, nastąpił ponownie w XX wieku. Polskie misteria pasyjne mają zwykle charakter tradycyjny - drogi krzyżowej rozbudowanej o sceny nawiązujące do poszczególnych stacji. Przykładem odbywające się od XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
GŁOS.TV - filmy z Poznania i regionu [Lubię to!]
Indeks dla ZEBRY - strefa studenta na Poznań Nasze Miasto [Lubię to!]
Bułgarska.pl - wszystko o Kolejorzu [Lubię to!]
Droga do Euro 2012 - wielkie poznańskie odliczanie do Euro 2012 [Lubię to!]
Konkursy - baw się z nami i wygrywaj nagrody


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto