Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nie będzie rozbiórki kamienicy przy ul. Podgórnej 7. Konserwator zabytków nie wydał na to zgody. Inwestor szuka pomocy w sądzie

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Kamienica przy Podgórnej 7 w Poznaniu, w której znajdował się oddział chirurgiczny szpitala, od prawie 20 lat stoi opuszczona. Jej nowy właściciel twierdzi, że jest w bardzo złym stanie technicznym, dlatego chce rozebrać budynek.

Kolejne zdjęcie --->
Kamienica przy Podgórnej 7 w Poznaniu, w której znajdował się oddział chirurgiczny szpitala, od prawie 20 lat stoi opuszczona. Jej nowy właściciel twierdzi, że jest w bardzo złym stanie technicznym, dlatego chce rozebrać budynek. Kolejne zdjęcie --->Łukasz Gdak
Nie będzie rozbiórki kamienicy przy ul. Podgórnej 7 w Poznaniu. Nie zgadza się na to Miejski Konserwator Zabytków (MKZ). Inwestor jednak zapowiada odwołanie się od tej decyzji i nie rezygnuje.

– Otrzymaliśmy ją 3 lipca. Termin upływa więc 17 lipca i do tego czasu złożymy odwołanie – zapewnia Alan Szawarski, prezes spółki Podgórna 7. – Skala naruszeń prawa jest bardzo duża, dlatego odwołanie również będzie obszerne. Jest mi naprawdę przykro, że w mieście, które ma być otwarte i tolerancyjne, jesteśmy zmuszeni szukać ochrony przed nierównym traktowaniem w sądach i Ministerstwie Kultury. Nie rozumiem w jaki sposób utrzymywanie w środku miasta ruiny po oddziale szpitala, jest większym interesem społecznym niż przekształcenie budynku w hotel z otwartą przestrzenią komercyjną dla mieszkańców i turystów. Ale może jestem w błędzie.

Trwa głosowanie...

Oddaj głos: Czy uważasz, że kamienice w takim stanie powinno się ratować, czy wyburzyć?

Głos Wielkopolski

POLECAMY

Inwestor wytyka też konserwatorowi zabytków, że mówi nieprawdę, twierdząc, że budynek powstał w latach 1884-1885. I pokazuje akta ogniowe dla terenów szpitala z 1901 r., z których wynika, że działka była niezbudowana.

– Przedstawiliśmy kilkadziesiąt propozycji przebudowy budynku z zostawieniem zakresu, który jest bezpieczny i nie grozi katastrofą, angażowaliśmy najlepszych ekspertów w Polsce, na przykład profesor Danutę Kłosek-Kozłowską, eksperta Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS do spraw Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żaden się nie spodobał – twierdzi Szawarski. – Konserwator wybiórczo wybiera materiały, żeby pasowały do z góry ustalonej tezy, pomijając istotne fakty, które mu nie pasują.

Czytaj też: Konserwator zabytków nie godzi się na rozbiórkę

Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków powołuje się na opinię zleconą przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WWKZ), dotyczącą dokumentacji złego stanu technicznego obiektu, którą przedstawił inwestor. I wskazuje, że po analizie materiału WWKZ odmówił skreślenia kamienicy przy Podgórnej 7 z wykazu zabytków.

Szawarski twierdzi, że ekspertyza została zamówiona po tym, jak Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków wypowiedziała się w sprawie rozbiórki kamienicy. – Rzeczoznawca, mimo naszych nalegań, nie wszedł do budynku. W swoim opracowaniu myli kondygnacje, stosowane technologie itp. W prowadzonym postępowaniu nawet nie dano nam odnieść się do tej opinii – zaznacza Szawarski. I dodaje, że decyzja WWKZ została zaskarżona do sądu, rozstrzygnięcie powinno nastąpić w sierpniu.

Przedstawiciele spółki Podgórna 7 podkreślają, że kamienica, w której znajdował się oddział chirurgiczny szpitala od prawie 20 lat jest nieużytkowana, a jej stan techniczny jest fatalny. Ich zdaniem, nadaje się tylko do rozbiórki.

Zobacz zdjęcia kamienicy w naszej galerii:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto