Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowy Rynek D najlepszym ekologicznym budynkiem roku według PLGBC [ZDJĘCIA]

M.S.
Nowy Rynek D najlepszym ekologicznym budynkiem roku według PLGBC.

Zobacz zdjęcia --->
Nowy Rynek D najlepszym ekologicznym budynkiem roku według PLGBC. Zobacz zdjęcia --->mat. prasowy
Poznański biurowiec Nowy Rynek D zdobył nagrodę w kategorii „najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany” w ogólnopolskim konkursie Green Building Awards organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Jurorzy dostrzegli nietuzinkową architekturę budynku i docenili zastosowane w nim rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju oraz zasadami ESG.

Inwestycja przyjazna dla środowiska

Biurowiec Nowy Rynek D, będący częścią poznańskiego kompleksu realizowanego przez Skanska, znajduje się u zbiegu ulic Wierzbięcice i Wujka, w miejscu dawnego dworca PKS. Istotną częścią tej zrównoważonej środowiskowo i społecznie inwestycji, która w sumie dostarczy ponad 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i usługowej, jest ogólnodostępny dziedziniec sprzyjający spotkaniom, rekreacji i rozrywce. To przestrzeń zarówno dla najemców okolicznych biurowców, jak i mieszkańców Poznania.

Jury konkursu Green Building Awards doceniło zastosowane w budynku D innowacyjne prośrodowiskowe rozwiązania, m.in. wentylację niskoobrotową, belki chłodzące, freecooling, technologie pozwalające na odzysk wody szarej i deszczowej czy panele fotowoltaiczne. Biurowiec powstał z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu i tych o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Z uznaniem kapituły spotkała się również infrastruktura rowerowa, a także fakt, że cały budynek zasilany jest energią pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii elektrycznej.

Nowy Rynek to też jedyne miejsce w Poznaniu, gdzie znajduje się chodnik z betonu redukującego szkodliwe związki powstające ze spalin samochodowych, co w efekcie sprawia, że powietrze w jego otoczeniu staje się czystsze. Przy budynku D znajduje się prawie 4 tys. mkw. "zielonej" trasy dla pieszych. A to nie koniec. W ramach budowy budynku E powstanie dodatkowe 4,2 tys. mkw. Co więcej, dach Nowego Rynku D gości 30 tys. miejskich pszczół, które gromadzą się w postawionych tam ulach. Na terenie inwestycji Skanska są także budki lęgowe dla jerzyków.

Standardy potwierdzone certyfikatami i nagrodami

– Tegoroczne wyróżnienie Green Building Awards utwierdza nas w przekonaniu, że obrana przez nas strategia zrównoważonego rozwoju jest słuszna. Nasze inwestycje tworzymy w zgodzie z lokalnym otoczeniem i dbamy o jego ekosystem. Ich znakiem rozpoznawczym jest więc nie tylko nowoczesność, ale także troska o nasze sąsiedztwo. W fazie wznoszenia naszych budynków stosujemy nietoksyczne materiały, żeby nie szkodzić środowisku i osobom pracującym na placu budowy. Gotowe budynki poddajemy certyfikacjom potwierdzającym zgodność z zasadami dbałości o środowisko naturalne oraz zdrowie i bezpieczeństwo korzystających z nich osób

– mówi Veronika Themerson, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Jeden z certyfikatów, które uzyskał Nowy Rynek D, LEED na najwyższym poziomie Platinum, jest potwierdzeniem, że zastosowane w biurowcu rozwiązania wpływają na zmniejszenie jego śladu węglowego. Świadczy to o najwyższym standardzie naszej inwestycji, która znalazła uznanie nie tylko najemców, ale również inwestorów

– uzupełnia Roland Jarosz, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Nagroda w tegorocznej edycji konkursu Green Building Awards to kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie dla Nowego Rynku D. Budynek zaprojektowany przez architektów Medusa Group zyskał uznanie organizatorów konkursu Prezydenta Miasta Poznania Architectus civitatis nostrae, gdzie również doceniono jego oryginalną architekturę, zrównoważone rozwiązania, a także odpowiedzialną integrację z istniejącą infrastrukturą.

W zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju

Konkurs organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) już od ponad dziesięciu lat nagradza najlepsze projekty w obszarze zielonego budownictwa w Polsce. Jurorzy oceniają w zgłoszonych projektach aspekty ekologiczne, architektoniczne i estetyczne. Przyznawane przez nich wyróżnienia nie tylko promują nowoczesne rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa, ale także popularyzują tego typu inicjatywy na całym świecie. Zrównoważone podejście Spółki biurowej Skanska zostało docenione także w ramach konkursu Eurobuild Awards, gdzie w jego tegorocznej edycji firma została uznana za lidera ESG w branży nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zrównoważony rozwój jest integralną częścią strategii biznesowej i projektów tworzonych przez spółki z Grupy Skanska,. Do 2030 roku firma planuje zredukować emisję dwutlenku węgla o 70 proc. w ramach emisji własnych, a do 2045 roku osiągnąć pełną neutralność emisyjną. Jak dotąd firma zredukowała emisje o 51 proc. w ramach swojej działalności w porównaniu z 2015 rokiem, przyjętym za punkt odniesienia. Do realizacji celu neutralności klimatycznej firmę Skanska przybliża m.in. stosowanie w budowie warszawskich biurowców – Studio na Woli i P180 na Mokotowie – betonu o obniżonym śladzie węglowym czy użycie energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznań: Nowy Rynek D najlepszym ekologicznym budynkiem roku według PLGBC [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto