Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań odzyskuje dolinę Warty

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
Potencjał wody dostrzegli deweloperzy, rozpoczęła się już ...
Potencjał wody dostrzegli deweloperzy, rozpoczęła się już ... mat. prasowe
Potencjał wody dostrzegli deweloperzy, rozpoczęła się już rewitalizacja bulwarów Warty. Za kilka lat brzeg rzeki zyska zupełnie nowe oblicze.

Drugie życie doliny Warty

Nasi przodkowie wybierając miejsce do osiedlenia się dbali, by było blisko wody. Rzeki były źródłem życia, łatwiej było uprawiać rolę, dawały pożywienie i były naturalną barierą ochronną. Polskie miasta nieśmiało zaczynają dostrzegać wartość swoich „frontów wodnych”. W obliczu kurczących się powierzchni i ciągle niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, gwarancja atrakcyjnego i przede wszystkim niezmiennego widoku za oknem, jaką daje woda staje się ogromnym atutem.

Nie mniejszym niż bliskość centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Nic więc dziwnego, że najatrakcyjniejsze lokalizacje w dużych miastach to nadal ścisłe centra. Jeśli dodamy do tego atrakcyjne otoczenie, to takie mieszkanie staje się idealnym miejscem do zamieszkania lub lokaty kapitału.

Czas na rewitalizację

Tym tropem poszedł szczeciński deweloper SGI, który w tym roku kupił działkę między ulicami Chwaliszewo i Tylne Chwaliszewo. Ma zamiar zbudować tam kameralny budynek apartamentowy z częścią usługową. Tym samym brzeg Warty, który przecina most Bolesława Chrobrego, zostanie zamknięty od wschodniej strony ciągłą linią nowych budynków. – Planowany apartamentowiec swym wyglądem wpisze się w unikatowy wygląd tej części miasta. Przy jego projektowaniu inwestor będzie współpracował z konserwatorem zabytków. Budynek będzie kolejną inwestycją, wpisująca się w trend zagospodarowywania brzegów rzeki - mówi Robert Stachowiak z działu rozwoju SGI. 

To jedna z lokalizacji w centrum Poznania, która gwarantuje z jednej strony widok na rzekę i zabytkowy Ostrów Tumski, a z drugiej strony leży w samym sercu miasta. Sąsiedztwo rzeki gwarantuje bliskość atrakcyjnych, jak na centrum dużego miasta, terenów rekreacyjnych. Te zresztą nieuchronnie czeka przemiana. Wodostrada to sieć ścieżek rowerowych i pieszych, która ma pobiec wzdłuż koryta Warty. Pierwszy kilometr już powstał przy ul. Nadbrzeże. Politechnika ma w planach budowę kortów tenisowych i przystani kajakowej. Do 2016 r. mają powstać nad Wartą boiska sportowe. Niedługo otwarte zostanie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Koło niego powstaje pierwsza promenada nadwarciańska, a nad Cybiną wisi przeszklona kładka.

Zainteresowanie zagospodarowaniem brzegów rzeki jest ogromne i za kilka lat ten skrawek centrum zupełnie nie będzie przypominał dzikiej łąki, jaką jest teraz. Dążą do tego nie tylko miejscy urbaniści i architekci, każdą nową inwestycję w tym rejonie popierają również społeczni działacze na rzecz rewitalizacji brzegu Warty.

Brzeg Warty pięknieje

Budynek, który ma zamknąć linię zabudowy waterfrontu Warty zastąpi klepisko, na którym obecnie funkcjonuje parking. Planowany Projektowany apartamentowiec ma mieć maksymalnie 6 kondygnacji, na parterze planowane są lokale usługowe. Budynek ma mieć kameralny charakter, mieszcząc około 50 mieszkań z widokiem na Wartę lub Stare Miasto. Budowa ma się zacząć w pierwszej połowie 2015 roku. Inwestor ma zamiar wybudować dwie kondygnacje podziemne z parkingiem i komórkami lokatorskimi. Do mieszkań będą przypisane wygodne miejsca parkingowe. Budynek ma otoczyć wypielęgnowana i skrupulatnie dobrana zieleń, która wkomponuje inwestycję w przyległe otoczenie.

Inwestycja wpisze się w poznański waterfront, o którym architekci mówią już od kilku dobrych lat. Linia zabudowy będzie przedłużeniem już istniejącego tam apartamentowca. Inwestor dołoży wszelkich starań, aby architektura budynku wpisywała się w atrakcyjne otoczenie, jakim jest sąsiedztwo Warty.  Spółka SGI  która wybuduje apartamentowiec ma doświadczenie w zabudowywaniu linii rzek. W Szczecinie oddała do użytkowania biurowiec Lastadia Office nad Odrą.

Apartamentowiec nad Wartą nie będzie też pierwszą inwestycją szczecińskiej spółki w Poznaniu. Niedawno deweloper wybudował na Zawadach dwa nowoczesne budynki Tumski Park. Architektoniczne detale, które zostały zaprojektowane z myślą o otoczeniu, okazały się strzałem w dziesiątkę. Spółka SGI jest przekonana, że powtórzy inwestycyjny sukces nad brzegiem Warty.   

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto