Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań piractwem stoi

Łukasz Sawala
Łukasz Sawala
Ośmiu na dziesięciu poznaniaków nie wie, jakie kary grożą za posiadanie nielegalnego oprogramowania. Muzykę ściąga co trzeci, a co drugi nie jest pewny, czy jego pliki są legalne.

Akcja Koalicja Antypiracka sporządziła raport dotyczący piractwa w Poznaniu. Wyniki są zadziwiające. O ile skala zjawiska nikogo pewnie nie zaskoczy, to trudno zrozumieć brak wiedzy na temat konsekwencji korzystania z nielegalnego oprogramowania.

Na podstawie analizy danych zebranych z ankiet przeprowadzonych w poznańskich portalach internetowych (w tym także mmpoznan.pl) wynika, że aż co trzeci poznaniak ma na swoim komputerze ponad 1500 plików mp3. Skąd tak duża liczba? - Oryginalne płyty wciąż jeszcze pozostają poza zasięgiem zwykłego gimnazjalisty. A pliki mp3 łatwo jest przekazać znajomym lub wgrać do przenośnego odtwarzacza - odpowiada anonimowy uczestnik jednej z ankiet.

Dane zebrane przez portale miejskie zostały uzupełnione o wyniki sondaży Koalicji Antypirackiej. Ankieterzy KA przepytali około 300 poznaniaków na temat ściągania plików bez licencji. - Ponad 60 proc. respondentów (61,6%) ma świadomość, że pobieranie plików muzycznych i filmowych oraz oprogramowania bez licencji jest niezgodne z prawem. 75,7 ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatniego półrocza pobierało z Internetu pliki muzyczne, a nieco ponad połowa (54,7 proc.) pobierała z tego źródła filmy, zaś 43,5 proc. – oprogramowanie komputerowe - czytamy w raporcie.

Zaskakiwać mogą jednak inne liczby. Z lektury dalszej części raportu można dowiedzieć się, że aż 54,1 proc. respondentów nie jest pewnych, czy oprogramowanie zainstalowane w ich komputerach domowych i firmowych jest legalne, a aż 80 proc. nie zdaje sobie sprawy, jakie kary grożą za posiadanie i korzystanie z nielegalnego oprogramowania.

- Piractwo zmieniło swoje oblicze wraz z rozwojem Internetu – mówi Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video i Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej, członków Koalicji Antypirackiej. – Osoby korzystające z sieci coraz częściej pobierają z niej nielegalnie materiały chronione prawem autorskim, traktując to jako coś zupełnie naturalnego – dodaje. Piratów ostrzegamy - kary za ściąganie nielegalnych plików mogą być naprawdę wysokie. Zgodnie z ustawą o prawach autorskich "kopiowanie i używanie oprogramowania bez licencji podlega surowym sankcjom karnym i cywilnym". Jakim?

Za posiadanie na swoim komputerze 1000 plików mp3, 2 gier i 5 filmów (nielegalnych) kara może wynieść aż 6402 zł. Potencjalną karę można sprawdzić na stronie kalkulatorkar.pl.

Koalicja Antypiracka powstała w październiku 1998 r. z inicjatywy trzech organizacji: Związku Producentów Audio Video (ZPAV), Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) i Business Software Alliance (BSA). Celem działań Koalicji jest przeciwdziałanie piractwu intelektualnemu  w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto