Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Po 90 latach Powszechna Wystawa Krajowa wraca na MTP! Zobacz, jak wyglądała w 1929 roku [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

MON, Marta Danielewicz
PeWuKa w 1929 roku

Zobacz kolejne zdjęcie ---->
PeWuKa w 1929 roku Zobacz kolejne zdjęcie ---->archiwum
PeWuKa odbyła się dziesięć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i prezentowała osiągnięcia wolnej Polski. Gościł na niej prezydent Mościcki i człowiek-mucha. Prezentowana makietę zakopiańskiej Wielkiej Krokwi i dzieła Jana Matejki. Zobaczyć można było pierwsze elektryczne pojazdy i pierwszą polską turbinę wiatrową. To w Poznaniu gościło wówczas pierwsze w Polsce wesołe miasteczko i wioska murzyńsko-arabska. W mieście powstały dziesiątki nowych budynków.

Międzynarodowe Targi Poznańskiego w 90. rocznicę Powszechnej Wystawy Krajowej rozpoczynają cykl wydarzeń celebrujących to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie wystawiennicze, którego skala i rozmach nigdy się nie powtórzyły w historii Polski. Dzięki PeWuCe w mieście powstało wiele budynków, które istnieją po dziś dzień - targi, Dworzec Zachodni, Palmiarnia i wiele innych.

- Targi powstały w 1921 roku i bardzo możliwe, że zostałyby takimi mniejszymi, prowincjonalnymi targami, gdyby nie PeWuKa. Rozmiar tamtego wydarzenia był ogromny. Dziś targi to zaledwie 11 hektarów, a PeWuKa odbyła się na 65 hektarach. Bez Powszechnej Wystawy Krajowej nie byłoby więc dzisiejszych targów i nie byłoby również dzisiejszego Poznania. My przygotowujemy się już do setnej rocznicy przed którą dzieli nas mały kroczek i przed setną rocznica powstaniu targów - mówi Przemysław Trawa, prezes MTP.

Teren wystawy był podzielony na pięć kompleksów. Sięgające najdalej zajmowały obszar m.in. dzisiejszego Parku Kasprowicza aż do obecnych ulic Reymonta i Chociszewskiego.

W 90. rocznicę PeWuKi MTP przygotowało szereg wydarzeń celebrujących tą wyjątkową rocznicę, które mają na celu przypomnienie nie tylko poznaniakom, ale przede wszystkim gościom i turystą jedno z najważniejszych wydarzeń odrodzonej Polski.

- Obchody będą miały charakter ciągłych wydarzeń nie tylko na terenie MTP, ale też w całym Poznaniu, gdyż do jubileuszu przyłączyły się też instytucje miejskie. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej, która rozpocznie się już w sobotę 18 maja, wspólnym zwiedzaniu, a muzea poznańskie już informują poznaniaków o przygotowanych na tę okazję wystawach, które poświęcone będą historii PeWuKi i jej twórcom. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie duża wystawa urbanistyczna, poświęcona architekturze Powszechnej Wystawy Krajowej. Na niej przedstawiona będzie duża makieta, która będzie odwzorowaniem wydarzeń sprzed 90 lat. Planowane są także dwie duże konferencję naukowe poświęcone Powszechnej Wystawie Krajowej - mówi Przemysław Grodzki, koordynator projektu.

Zobacz też: Dron Expo 2019 w Poznaniu. Zobacz najciekawsze latające maszyny na targach w Poznaniu [ZDJĘCIA]

- Kultura była obecna na PeWuCe ponieważ już sami jej organizatorzy zwracali uwagę, że ważna jest nie tylko sztuka materialna, ale także duchowa i jej przejaw. Dzięki tegorocznym wydarzeniom przypomnimy sobie, że jak duży impuls dała PeWuKa do późniejszego rozwoju naszego miasta i że w Poznaniu wszystko jest możliwe. Cieszą one szczególnie, że mają one właśnie charakter kulturalny - mówi Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury UM Poznań.

Odbywająca się w 1929 roku PeWuKa to nie były tylko targi, ale także działania, które zmodernizowały tkankę miejską, szereg powstałych wówczas budynków służy poznaniakom po dziś dzień. Głównym architektem PEWuKi był poznaniak Roger Sławski. Zawdzięczamy my chociażby stworzoną na wystawę Halę Przemysłu Ciężkiego czy fontannę w parku Wilsona, która wówczas była największą w Europie. Zobaczyć architekturę PeWuKi zobaczyć będzie można podczas Festiwalu Architektury Modernistycznej Nowy Plan.

- Atrakcyjnym lejtmotywem będzie nie tylko sama architektura wystawy, ale przede wszystkim modernistycznych pawilonów PeWuKi, awangardowych i nowoczesnych, które zostały rozebrane po zakończeniu wystawy - zapowiada Jakub Głaz z Centrum Otwarte.

PeWuKa trwała 138 dni. Goście wyjeżdżali z Poznania zafascynowani miastem, nowoczesną, modernistyczną architekturą pawilonów. Zwiedzających było aż 4,5 miliona. Nigdy wcześniej ani nigdy później Polacy nie zorganizowali tak potężnej wystawy.
O jej fenomenie dowiedzieć się będzie można z książki poznaniaków: Filipa Czekały i Tomasza Mikszo "PeWuKa. Cud nad Wartą", która będzie miała swoją premierę w 90. rocznicę wystawy.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto