Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań Półmaraton - Będą zamknięte ulice, lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej [WIDEO]

Katarzyna Fertsch
Trasa 4. Poznań Półmaratonu
Trasa 4. Poznań Półmaratonu
Ponad 4 tysiące osób zgłosiło się już do udziału w 4. Poznań Półmaratonie. Liczba ta może jeszcze wzrosnąć, ponieważ termin zgłaszania udziału w niedzielnym biegu mija dzisiaj. Rekord frekwencji nie jest jedynym rekordem, jaki może zostać pobity w tym roku.

Wśród osób, które w niedzielę spróbują swoich sił na poznańskich ulicach, znaleźli się mieszkańcy 19 krajów (m. in. Kenii, Meksyku, Etiopii, Szwecji i Rosji).
– W niedzielę ma być ładna pogoda, może Kenijczykom uda się pobić rekord półmaratonu – mówi Janusz Rajewski, dyrektor imprezy. – Najlepszy dotychczas wynik osiągnięty został w 2009 roku. Pokonanie trasy zajęło zwycięzcy godzinę, cztery minuty i trzydzieści sekund.

Zobacz film: Poznań. Przygotowania do półmaratonu

Na najlepszych zawodników czekają nagrody pieniężne. Najszybsza kobieta i mężczyzna otrzymają po 5 tys. zł, za zajęcie drugiego miejsca będzie premia w wysokości 4 tys., a trzeciego – 3 tys. zł. Jednak każdy, komu uda się pokonać trasę w ciągu trzech godzin, otrzyma medal półmaratonu (w tym roku po raz pierwszy znalazła się na nim gwiazdka, symbol Poznania) oraz dyplom.

– W ubiegłym roku w Poznań Półmaratonie wzięło udział 2,7 tysiąca osób. W tym roku zgłosiło się znacznie więcej biegaczy. To dowód, że ranga imprezy rośnie – twierdzi Sławomir Hinc, zastępca prezydenta miasta.

W półmaratonie wystartuje także 200 rolkarzy oraz 29 osób na wózkach inwalidzkich. Pokonanie trasy będzie zawodnikom umilało 13 zespołów muzycznych. Zawodnicy pobiegną ulicami miasta, dlatego kierowcy i pasażerowie MPK muszą przygotować się na utrudnienia. Nad bezpieczeństwem biegaczy oraz publiczności czuwać będą: policjanci drogówki i prewencji, strażnicy miejscy, służby medyczne (w pogotowiu będzie 7 karetek), żandarmeria. Trasa półmaratonu zostanie zamknięta dla samochodów o godzinie 9 (ulica Baraniaka, na której stanie meta – od godziny 6). Na skrzyżowaniach z trasą – stworzone zostaną śluzy, umożliwiające przejazd.

– Mimo to kierowcy powinni omijać trasę biegu – ostrzega Jerzy Kupaj, zastępca naczelnika drogówki. Podobnego zdania są organizatorzy półmaratonu. Zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej. – Radzę jednak nie jeździć na pamięć, ponieważ na czas trwania półmaratonu zmienione zostaną trasy 16 linii autobusowych – twierdzi Tomasz Łapszewicz z poznańskiego Zarządu Transportu Miejskiego.

Innymi trasami będą jeździły autobusy linii nr 51, 53, 55, 57, 60, 63, 67, 68, 71, 74, 76, 81, 83, 84, 92 oraz A. Dokładne informacje o objazdach dostępne są na stronach internetowych MPK i ZTM. Wywieszone również zostaną na przystankach i w autobusach kursujących objazdami. Nie zmieni się natomiast trasa przejazdu tramwajów. Jednak w miejscu przecięcia się ich drogi z trasą biegu mogą wystąpić pewne opóźnienia.

Ulice będą otwierane dla samochodów i autobusów MPK systematycznie, zaraz po tym, jak przebiegnie ostatni z zawodników. Półmaraton to nie tylko wyścig. W piątek i sobotę w Arenie będzie można zwiedzić targi sportowe EXPO, gdzie zaprezentowany zostanie najnowszy sprzęt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto