Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Posłom udało się przesunąć termin wykupu mieszkań "za złotówkę"

Beata Marcińczyk
Tylko w ciągu dwóch pierwszych dni stycznia do Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych wpłynęło 17 wniosków dotyczących przekształcenia lokali na preferencyjnych warunkach, czyli w prawo odrębnej własności. To skutek tego, że posłowie nowelizując ustawę, krytycznie ocenioną przez Trybunał Konstytucyjny, nieco ją zmodyfikowali i przesunęli termin składania wniosków do 30 czerwca.

Kto się zastanawiał, nie zdążył do grudnia, ma więc jeszcze sporo czasu, by odpowiednie dokumenty złożyć. Zdecydowani, by sprawy załatwić, zgłaszali się do spółdzielni tłumnie w grudniu.

– Zdecydowanie więcej wniosków wpłynęło w grudniu niż w każdym z poprzedzających go miesięcy 2009 roku – potwierdza Beata Frajtak, rzecznik prasowy Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pracownicy PSM właśnie podsumowują miniony rok. Dokładne dane dotyczące przekształceń lokali znane będą lada dzień. Z podsumowania dokonanego w Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady wynika, że w samym grudniu zrealizowano 480 wniosków, z tego 355 dotyczyło lokali własnościowych, a 125 lokatorskich.

Oznacza to, że w grudniu załatwiono dwa razy więcej tego typu spraw niż średnio w każdym z wcześniejszych miesięcy. – W drugiej połowie grudnia, do dnia 29, wnioski zgłosiło dwustu osiemdziesięciu członków spółdzielni. Będą one realizowane zgodnie z ustawą, czyli w pierwszej połowie roku – mówi Jan Marciniak, prezes PSM Winogrady. – Wnioski, które wpłynęły po 29 grudnia, nie będą rozpatrywane aż Walne Zgromadzenie nie zdecyduje odnośnie załatwienia tej sprawy. Zarząd zaproponuje oczywiście podtrzymanie dotychczasowych zasad.

Tłoczno było także w Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych. – Większość z tych wniosków dotyczy przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności. Coraz więcej osób, które posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zwraca się z zapytaniem o różnice pomiędzy tym prawem a prawem odrębnej własności – mówi Anna Jurgielewicz, rzecznik SM Osiedle Młodych.

– Wyjaśniamy tym osobom, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, podobnie jak odrębna własność jest prawem zbywalnym (można je sprzedać, zamienić, darować), przechodzi na spadkobierców oraz podlega egzekucji.

Do dnia 29 grudnia 2009 w spółdzielni złożonych zostało 10 tys. wniosków. Do tej pory przekształcono na odrębną własność 7400 lokali. Do realizacji pozostało 2600 wniosków. – Wnioski dotyczące przekształcenia lokali na preferencyjnych warunkach, czyli w prawo odrębnej własności nadal wpływają. Od dnia 4 stycznia do 6 stycznia wpłynęło siedemnaście takich wniosków – informuje Tadeusz Stachowski, prezes zarządu, który zapowiada również, że spółdzielnia przygotowuje pozew do sądu (w ograniczonym zakresie) przeciwko Skarbowi Państwa o utracone korzyści z tytułu przekształceń za tzw. złotówkę. O podobnym myśli też Zarząd PSM Winogrady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: POZNAŃ - Posłom udało się przesunąć termin wykupu mieszkań "za złotówkę" - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto