Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań posprząta świat

Lilia Łada
Lilia Łada
30 tysięcy worków na śmieci, 16 tysięcy uczestników i 400 hektarów Poznania do posprzątania - tegoroczne "Sprzątanie Świata" w Poznaniu zapowiada się monumentalnie.

"Sprzątanie Świata" tradycyjnie organizuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej i Zakładem Zagospodarowania Odpadów oraz dyrekcjami poznańskich szkół.

W tym roku w akcji wezmie udział około 16 tysięcy młodych ludzi z 79 szkół, którzy w piątek 17 i sobotę 18 września będą sprzątać lasy komunalne, pobocza dróg, tereny zielone przyległe do szkół, ogródki działkowe, osiedla mieszkaniowe, cmentarze komunalne i wiele innych miejsc. Wytypowano ich w mieście aż 320 i razem zajęłyby powierzchnię 400 ha.

Pierwsi sprzątający pojawią się w swoich rewirach już o 9 rano i będą sprzątać do godziny 14. Uczniowie będą sprzątać przede wszystkim okolice swoich szkół lub osiedlowe parki, ale nie tylko.

SP nr 7 z osiedla Kopernika zajmie się także terenem tzw. IV Jednostki, SP nr 10 z Górczyna posprząta okolice tamtejszej pętli tramwajowej i park przy Arenie, SP 60 z ul. Boranta teren rezerwatu Żurawiniec, SP 45 z Harcerskiej okolice dworca PKP Poznań Wschód. Młodzi ludzie zwrócą też szczególną uwagę na doliny poznańskich rzek, obrzeża lasów komunalnych i otoczenie przystanków miejskiej komunikacji - zazwyczaj to własnie są miejsca, gdzie jest najwięcej śmieci.

Sprzątanie jednak nie wystarczy. Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji „Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady”, jednostki odpowiedzialne za gospodarkę odpadami zachęcają do racjonalizacji gospodarki odpadami, bo to pozwala na obniżenie ilości wytwarzanych i składowanych śmieci.

- Jednym ze sposobów zmniejszenia ilości odpadów jest selektywna zbiórka - tłumaczy Rafał Łopka z biura prasowego urzędu miasta. - Segregacja pozwala na powtórne wykorzystanie cennych odpadów (np. makulatury, szkła i tworzyw sztucznych), dzięki czemu zmniejsza się ilość składowanych odpadów, a także zużycie surowców naturalnych.

W trosce o środowisko należy w jak najmniejszym stopniu wykorzystywać tworzywa sztuczne, bo z nimi jest największy problem: praktycznie nie poddają się one zagęszczaniu oraz biologicznemu rozkładowi, a ponieważ jest ich dużo, przyczyniają się do szybkiego zapełnienia składowisk. Z pewnością przekonają się o tym także sprzątający: co roku to właśnie reklamówki, strzępy folii i puste plastikowe butelki stanowią największą część zebranych śmieci.

W tym roku pomocą sprzątającym będzie służyło 15 firm wywozowych, które tego dnia świadczą swoje usługi bezpłatnie, a sprzątający będą mieli do dyspozycji 30 tysięcy worków na śmieci i 30 tysięcy par ochronnych rękawic.

- Pamiętajmy jednak, że wzięcie udziału w akcji typu „Sprzątanie Świata” czy „Wiosenne Porządki”, nie zwalnia nas z obowiązku dbania o stan środowiska naturalnego w ciągu całego roku - podsumowuje Rafał Łopka.


Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji
i napisz własną opowieść!
Wirtualne Targi Edukacyjne ACI
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto