Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań postawi jeszcze bardziej na sport

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Nowe uchwały poznańskich radnych dotyczące stypendiów mają sprawić, że nasi najzdolniejsi sportowcy nie będą już wyprowadzać się do innych miast, gdzie mogą liczyć na większe wsparcie finansowe.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki radni jednogłośnie poparli projekty dwóch nowych ustaw dotyczących przyznawania stypendiów najzdolniejszym młodym sportowcom, a także seniorom, którzy osiągają szczególnie wybitne wyniki.

Pierwsza z tych uchwał ma zastąpić obecnie obowiązującą, która określała stypendia tylko sportowcom w wieku juniorskim, czyli nie starszym niż dziewiętnastolatkowie. Nowa uchwała rozszerza wiek sportowca, który może otrzymać stypendium do wieku młodzieżowca, czyli do 23 lat.
- Tym sposobem mamy szansę zatrzymać w Poznaniu najzdolniejszych sportowców, którzy na studia wybierali się do ośrodków akademickich w innych miastach – wyjaśnia dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki, Ewa Bąk.

W budżecie na 2009 r. przewidziano na ten cel 540 tysięcy złotych. Według wstępnych danych na stypendia może liczyć około stu najzdolniejszych młodych sportowców. Co istotne dotyczy to nie tylko osób uprawiających sporty indywidualne, ale także wyróżniających się zawodników w dyscyplinach drużynowych.  

Druga uchwała przewiduje stypendia dla sportowców w wieku seniorskim uprawiających dyscypliny indywidualne takie jak np. lekkoatletyka, wioślarstwo, kajakarstwo czy szermierkę, którzy mogą poszczycić się sukcesami na arenie międzynarodowej.

- Będzie podział na olimpijczyków, gdzie na stypendia będą mogli liczyć zawodnicy, którzy na Igrzyskach Olimpijskich zajmą miejsca od 1 do 8, a także sportowców, którzy odnosili sukcesy na mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy oraz zawodach akademickich. Tu premiowane będą miejsca od 1 do 3 – tłumaczy Ewa Bąk.

Maksymalna wysokość stypendium seniorskiego nie będzie mogła przekroczyć 50% średniego wynagrodzenia wg GUS, czyli może wynieść 1471 zł brutto.

Poznańskich sportowców spełniających te kryteria jest w chwili obecnej około 20. Aby mogli otrzymać stypendium, z wnioskiem do specjalnej Kapituły Sportowej będzie musiał zgłosić się ich klub. Uchwała zostawia jednak furtkę dla sportowców, którzy np. mogą być skonfliktowani z władzami swojego klubu – ich kandydatury będzie mógł zgłosić prezydent Poznania np. na wniosek Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki.

Stypendia mogą zostać wstrzymane lub cofnięte, jeśli np. zawodnik zawiesi uprawianie sportu.

Uchwała będzie poddana pod głosowanie podczas sesji Rady Miasta 12 maja. Jeśli wejdzie w życie, wnioski na rok 2009 będą mogły być składane do końca maja.

Przypomnijmy, że na niewielkie wsparcie finansowe ze strony władz miasta narzekała kilka miesięcy temu nasza jedyna medalistka olimpijska z Pekinu, Aneta Konieczna.

- Za brązowy medal dostałam od Gorzowa mieszkanie. W Poznaniu mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu. Proszę mi wierzyć, że to nie jest szczyt marzeń sportowca. Nie ukrywam, że gdy wybierałam Poznań, liczyłam na więcej - mówiła po powrocie z Pekinu kajakarka Posnanii. 

Zobacz też:
Gorzkie słowa naszej medalistki z Pekinu
- Dziękuję tylko za to, że pod koniec przygotowań przestano mi przeszkadzać – powiedziała dziś Aneta Konieczna, odbierając nagrodę od władz Poznania za srebrny medal olimpijski w Pekinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto