Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Postawili pomnik dla prezydenta Kaczmarka. Film

Bogna Kisiel
Waldemar Wylegalski
„Co trzeba było powiedzieć, powiedziałem. Jak trzeba było reagować, reagowałem. Gdy trzeba było coś robić, robiłem.”. Takiej treści napis widnieje na pomniku Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka. Obelisk stanął na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

– Prezydent Kaczmarek powinien mieć nie tylko pomnik, ale trwać we wspomnieniach mieszkańców Poznania przez długie lata – uważa Ryszard Olszewski, prezes Fundacji Rozwoju Miasta Poznania, w latach 1994–1998 wiceprezydent miasta. I przypomina jego dokonania, umiłowanie miasta, tego co poznańskie. Dlatego fundacja postanowiła uczcić samorządowca. Olszewski przyznaje, że pomysł długo dojrzewał.

Zobacz film w serwisie glos.tv:Pomnik dla prezydenta Kaczmarka

– Zgłosiliśmy się do rektora Uniwersytetu Artystycznego, by umożliwił nam przeprowadzenie konkursu, w którym udział wzięliby młodzi ludzie – wspomina Olszewski. – To było na początku ubiegłego roku.
Przedstawicielom fundacji zależało, żeby twórcą pomnika była młoda osoba. Mając takie dokonanie na swoim koncie, może łatwiejszy będzie jej start w zawodzie?

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Nadesłano aż 15 prac.
– Wybraliśmy jedną, najbardziej zbliżoną do naszych oczekiwań, autorstwa Łukasza Tursewicza – mówi Olszewski.

Od pomysłu do realizacji nie upłynął nawet rok, a pomnik prezydenta Kaczmarka już stoi na Wzgórzu św. Wojciecha. To dwa potężne bloki granitowe, przywiezione ze Strzegomia. Każdy wysoki na 2,7 metra i ważący po 2,5 tony. Na jednym widnieje wizerunek prezydenta, a na drugim jest herb Poznania i Związku Miast Polskich.

– Były problemy z transportem i montażem bloków – opowiada Olszewski. – Transportowano je na drewnianych rolkach, przesuwając co 5–10 cm. Przy montażu wykorzystaliśmy trójnóg wypożyczony z krotoszyńskiego kościoła. Proboszcz posiadał go, bo montował wcześniej dzwonnicę.

Pomnik Kaczmarka, jak mówi Olszewski, stoi na „stoku prezydentów”.
– Na szczycie Cyryl Ratajski, trochę niżej Jarogniew Drwęski i piętro niżej Kaczmarek. To nieprzypadkowa lokalizacja – podkreśla Olszewski.

Pomnik kosztował ok. 140 tys. zł. Fundację wsparło wiele instytucji, w tym miejskich. Jedni przekazali pieniądze, inni – pomoc przy budowie obelisku. – Odsłonięcie pomnika odbędzie się 3 marca wieczorem – zapowiada Olszewski. – W uroczystości weźmie udział Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Samorządowiec z krwi i kości

Wojciech Szczęsny Kaczmarek (1942–2009).

Jeden z najbardziej znanych i zasłużonych polskich samorządowców. Był współtwórcą reaktywowanego po wojnie Związku Miast Polskich. Przez dwie kadencje kierował nim. W latach 1990–1998 piastował stanowisko prezydenta Poznania. Do 2002 r. zasiadał w Radzie Miasta. Po zakończeniu pracy samorządowca został doradcą w banku PKO BP. Tę funkcję pełnił także po powrocie z Paryża, gdzie w latach 2000–2003 był konsulem Rzeczypospolitej Polskiej. Z wykształcenia fizyk. Ukończył UAM. Z tą uczelnią związał się na długie lata. Pracował także na uczelniach w Paryżu, Zurychu i Orleanie. Pasjonował się historią.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto